Czytasz: Urodził się kolejny częstochowianin. Dzięki programowi in vitro

Urodził się kolejny częstochowianin. Dzięki programowi in vitro

Co dalej ze wsparciem do zabiegów in vitro w Częstochowie?

Częstochowa jest pionierem w samorządowym wsparciu finansowania metody in vitro w województwie śląskim. W styczniu na świat przyszedł kolejny częstochowianin urodzony dzięki miejskiemu programowi.

Od zainicjowania programu w 2012 r. przy jego wsparciu na świat przyszło 20 dziewczynek i 19 chłopców - w tym cztery pary bliźniąt. W 2019 roku urodzi się siódemka. 

We wrześniu 2018 częstochowscy radni zdecydowali o przedłużeniu  programu dofinansowania in vitro na lata 2018–20. Aktualnie trwa ocena ofert w konkursie dla podmiotów leczniczych, które zorganizują i przeprowadzą program pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy”.

DOFINANSOWANIE NA ROK 2019

Częstochowa wchodzi w kolejny rok programu dopłat do in vitro. W budżecie Częstochowy na 2019 r. radni zapisali 150 tys. zł na ten cel. Pieniędzy wystarczy na wsparcie dla 30 par.

Budżet na program in vitro w 2018 r. początkowo wynosił 150 tys. zł. W ubiegłorocznym naborze zgłoszenie do programu złożyły 52 pary. W związku z tak dużym zainteresowaniem programem prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zwiększał pulę na dopłaty dla niepłodnych par mieszkających w Częstochowie. W sumie ubiegłoroczny budżet programu wyniósł 250 tys. zł.

WARUNKI SKORZYSTANIA Z PROGRAMU IN VITRO

O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i pary partnerskie z Częstochowy, które spełniają też dodatkowe kryteria. Kobieta musi mieć od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

Nabór wniosków dla par, które zechcą skorzystać z dofinansowania w kolejnej edycji miejskiego programu odbędzie się 9 lutego 2019r.

Czytaj więcej