Czytasz: Bezpieczne ferie
Dla uczniów śląskich szkół, piątek 13-tego to ostatni dzień nauki. Teraz przed nimi dwa tygodnie laby!

Wraz z województwem śląskim ferie rozpoczynają jeszcze województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie i pomorskie. Obozy narciarskie, kolonie czy zimowiska – atrakcji jest wiele, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę, w której znajdziemy informacje o wypoczynku pociech.

Obowiązek rejestracji Zimowisk

Wszystkie turnusy odbywające się w Polsce trzeba zgłosić do kuratorium oświaty na minimum 21 przed terminem ich rozpoczęcia.  W przypadku zagranicznych obozów i półkolonii organizator powinien poinformować kuratorium na 14 dni przed. Jak podaje MEN do 11 stycznia do bazy zgłoszono łącznie 2 825 wyjazdów dla 11 5895 uczestników, z czego 115 to obozy zagraniczne.

Skorzystaj z Bazy Wypoczynku

Za pomocą bazy wypoczynku każdy rodzic może sprawdzić, czy organizator zgłosił wyjazd do prawidłowego organu w określonym terminie. Wpisując datę wypoczynku, organizatora oraz szczegółowe dane możemy wyszukać zgłoszenie.

Informacje na stronie są na bieżąco publikowane i aktualizowane. Jeśli rodzic ma jakieś uwagi lub wątpliwości, za pomocą portalu może bezpośrednio napisać do ministerstwa. Ponadto, każdy w przypadku nieprawidłowości może poinformować o tym konkretne służby, m.in. kuratorium oświaty, policję, straż pożarną czy inspektorat sanitarny.

Ufać znaczy kontrolować

Jeśli chcemy mieć pewność, że podczas kolonii dziecko będzie pod dobrą opieką warto wykonać kilka kroków, które sugeruje MEN. Warto sprawdzić opinie o biurze podróży, skontrolować przez rejestr gov.pl czy biuro prowadzi regularną działalność, zapytać czy organizator zawarł umowę z ubezpieczycielem i na jakich warunkach. 

Czytaj więcej