Czytasz: "Pedofile do więzienia - nadszedł czas rozliczenia" [ZDJĘCIA]

"Pedofile do więzienia - nadszedł czas rozliczenia" [ZDJĘCIA]

Katowiczanie protestowali przeciwko pedofilii w kościele katolickim. Żądają powołania niezależnej komisji, która zbada kwestię przestępstw seksualnych.

Mieszkańcy województwa śląskiego po raz drugi włączyli się do akcji Baby Shoes Remember. Ta ma przypomnieć o ofiarach księży pedofilów. Katowiczanie apelują o wyjaśnienie takich przypadków i ukaranie sprawców.

Protest rozpoczął się w niedzielę, 13 stycznia, na Placu Szewczyka. Stoi za nim inicjatywa obywatelska DOŚĆ Milczenia z Krakowa oraz Śląska Grupa Obywatelska. Organizatorzy trzymali plansze z hasłami "Twoje milczenie to zgoda na pedofilię", "Pedofile do więzienia - nadszedł czas rozliczenia", "Dość bezkarności księży-pedofilów" i "Ręce przecz od naszych dzieci".

Podczas protestu organizatorzy wygłosili krótkie przemówienia o aktualnej sytuacji pedofilii w kościele katolickim.

- Fundacja "Nie lękajcie się" w październiku przedstawiła mapę pedofili w kościele katolickim. Na tej mapie przybyło ponad 200 nowych punktów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. I to nie są tylko punkty na mapie, to jest trafedia konkretnego dziecka - mówi Katarzyna Wójtowicz, członek "Dość Milczenia" z Krakowa. 

Spod placu Szewczyka uczestnicy protestu ruszyli na ulicę Warszawską przed Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Właśnie w tym miejscu na choince zawisło kilka par  dziecięcych bucików.  

- W taki sposób żądamy odtajnienia dokumentów w dochodzeniach wewnątrzkościelnych, dotyczącej przemocy seksualnej dokonywanej przez księży. Żądamy powołania niezależnej komisji, która zbada kwestię przestępstw seksualnych w kościele katolickim. Przede wszystkim żądamy wyrzucenia wszystkich sprawców pedofilii ze stanu duchownego - mówi Katarzyna Wójtowicz.

Podczas protestu wierni wchodzili i wychodzili z kościoła. Reakcje wiernych były różne. Część próbowała dyskutować z protestującymi, inni ich popierali.

 - Panie robią naprawdę coś pięknego. Ktoś musi otworzyć oczy tym gangsterom - mówi przechodzień. 

fot. Sofiia Vetriak

Czytaj więcej