Czytasz: Dziecięce buciki przed katedrą w Katowicach [ZDJĘCIA i WIDEO]

Dziecięce buciki przed katedrą w Katowicach [ZDJĘCIA i WIDEO]

Katowiczanie upamiętnili ofiary księży-pedofilów. Akcja "Baby Shoes Remember" po raz pierwszy w Polsce.

Zawisły na płotach kościołów w całej Polsce. W różnych rozmiarach, kolorach, dziewczęce, chłopięce. Symbolizują dzieci, które padły ofiarą molestowania ze strony księży. To część akcji "Baby Shoes Remember", która po raz pierwszy odbyła się także w polskich miastach.

- Od wielu lat bezskutecznie część opinii publicznej domaga się, żeby pedofile, bez wzgledu na to jakie na codzień noszą odzienie trafili do więzienia - mówi Katarzyna Maj, jedna z organizatorek "Baby Shoes Remeber" w Katowicach.

Katowiczanie, którzy zebrali się przed archikatedrą w Katowicach podkreślają, że na nic zdadzą się słowa potępienia ze strony papieża Franciszka jeśli księża-pedofile nadal będą ukrywani, a kościół będzie tuszował ich przestępstwa. Powszechną praktyką jest przenoszenie sprawców molestowania do innych parafii. Rzadko stają przed sądem, nie widnieją w rejestrze pedofilów prowadzonym przez ministerstwo sprawiedliwości.

 

- Czy trędowatych przenosi się, żeby zarażali dalej? Czy przenoszenie księdza, który dokonuje przemocy do mniejszego miasteczka rozwiazuje problem - pyta Katarzyna Maj. - To samo dzieje się od dziesiątek lat w przypadku pedofili. Wiedzieli o tym kolejni papieże, a biskup z Bostonu został przez Jana Pawła II przytulony w Watykanie - dodaje.

Wczoraj  papież Franciszek spotkał się w Irlandii z 8 ofiarami pedofilii. W tym czasie w Częstochowie obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Jedną z podjetych przez duchownych decyzji jest wdrożenie programu zapobiegającemu przypadkom pedofilii w polskim kościele. Prymas polski, abp Wojciech Polak, podkreślił, że „w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym”.