Czytasz: Dzieciaki poczuły muzykę

Dzieciaki poczuły muzykę

NOSPR ma pomysł na warsztaty dla głuchych dzieci.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura Ziemia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia organizuje niezwykły projekt edukacyjno-muzyczny skierowany do dzieci głuchych – Poczuj muzykę.

Zdjęcia z pierwszego dnia warsztatów. Fot. Iza Lechowicz

Trzydniowe warsztaty dla głuchych dzieci w wieku przedszkolnym przygotowane zostały przez specjalistów z zakresu muzykoterapii i muzyków NOSPR. Potrwają do 10 maja. W pierwszym dniu, 8 maja, zajęcia poprowadziła Yma America, urodzona w Wenezueli, mieszkająca na stałe w Niemczech wokalistka i wiolonczelistka specjalizująca się także w grze na cuatro - latynoamerykańskiej odmianie gitary.

Artystka, wykorzystując latynoamerykańską muzykę oraz egzotyczne instrumenty wprowadziła niesłyszące dzieci w wyjątkowy świat dźwięków. Następnego dnia dzieci poznawać będą instrumenty orkiestrowe prezentowane przez muzyków NOSPR. Podsumowaniem całości będzie zaproszenie do udziału w próbie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Uczestnicy warsztatów na estradzie sali koncertowej będą mogli z bliska przyjrzeć się pracy muzyków, a nawet poprowadzić orkiestrę.

Festiwal Katowice Kultura Natura

„Poczuj muzykę” to program, który pojawił się na Festiwalu Katowice Kultura Natura podczas drugiej edycji w 2016 roku dzięki współpracy z Mahler Chamber Orchestra.

NOSPR

To unikatowe przedsięwzięcie otwiera dzieci z dysfunkcją narządu słuchu na świat dźwięków, zachęcając je do odkrywania muzyki na ich własnych warunkach.

Dźwięk, wibracja, dotyk – to fizyczne składowe muzyki, odbierane przez osoby niesłyszące. Podczas interaktywnych warsztatów dzieci będą mogły poczuć niesłyszalną dla nich muzykę innymi niż słuch zmysłami.

Warsztaty skierowane są dla dzieci w wieku 4-6 lat, podopiecznych Polskiego Towarzystwa Głuchych oddział Śląsk, zorganizowane przy współpracy z Goethe Institut.
Udział w programie jest bezpłatny.

Informacje:

9 maja, godz. 13.30 – warsztaty z muzykami NOSPR (sala warsztatów NOSPR, I piętro)
10 maja, godz. dopołudniowe – udział dzieci w próbie NOSPR (sala koncertowa NOSPR)


Kontakt:
Jowita Kokosza, dział promocji NOSPR
pr@nospr.org.pl, 501 779 098

Czytaj więcej