Czytasz: Dzieci zrobią spektakl w Operze

Dzieci zrobią spektakl w Operze

Dzieci, publiczność i soliści Opery Śląskiej na jednej scenie! To trzeba zobaczyć.

Opera Śląska przygotowała nową propozycję dla młodych melomanów. Spektakl „Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!” Benjamina Brittena przygotowali młodzi realizatorzy – Zofia Dowjat (reżyseria), Grzegorz Brajner (kierownictwo muzyczne) i Dagmara Walkowicz-Goleśny (scenografia i kostiumy).

Uratują małego, biednego Sama

Widzowie będą współuczestniczyć w tworzeniu tej opery, kierując się hasłem „zróbmy operę”. Dzieci zbiorą rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Wciągną w to dorosłych solistów oraz publiczność i wspólnie opowiedzą historię o tym, jak grupa dzieci postanawia uratować małego, biednego Sama (Kominiarczyka), który zmuszony jest do pracy ponad siły.

- To historia, której początek jest smutny, ale kończy się szczęśliwie – podkreśla Zofia Dowjat, reżyser.

To utwór, który łatwo trafi do każdego widza. Sztuka rozbrzmiewa muzyką, posłuchamy walca, szantów i kołysanek.

- Publiczność będzie mogła wziąć czynny udział w spektaklu, wykonując z artystami kilka utworów – dodaje Grzegorz Brajner, kierownik muzyczny.

Najpierw były warsztaty aktorskie

Żeby przygotować ten spektakl, dzieci wzięły udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych. Spośród młodych aktorów w wieku od 6 do 16 lat wybrano artystów, którzy wystąpią w operze. Sztuka jest interaktywnym widowiskiem, w którym publiczność aktywnie włącza się w akcję. Dodatkowo dzieci kompleksowo poznają świat opery - dowiadują się, czym jest orkiestron, jak działają instrumenty i kim jest inspicjent.

Przedstawienie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury. Premiera „Małego kominiarczyka” odbędzie się 7 listopada o godz. 17 w Operze Śląskiej.

Czytaj więcej