Czytasz: Dzieci z "silikonowego łona"

Dzieci z "silikonowego łona"

W Katowicach są już pierwsze ciąże. To alternatywa dla in vitro

Katowicka klinika Gyncentrum jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce oraz trzecim u Europie, stosującym naturalną metodę leczenia niepłodności AneVivo.

W Katowicach pary, które poddały się zabiegom z użyciem naturalnej metody AneVivo są obecnie w drugim i trzecim miesiącu ciąży. Pierwszych narodzin można spodziewać się w czerwcu i w lipcu2017 roku.

Dziecka spodziewają się pacjenci m.in. z: Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Chorzowa, Rudy Śląskiej i Wodzisławia Śląskiego.

 - Efekty zastosowania metody AneVivo są więcej niż zadowalające. Na tym etapie wykazuje ona skuteczność na poziomie 46 proc.. To jak dotąd najlepszy na świecie wynik - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum.

Metoda AneVivo to dzieło szwajcarskich naukowców. Została stworzona przez firmę biotechnologiczną Anecova we współpracy z Politechniką Federalną w Lozannie. Szwajcarscy biotechnolodzy pracowali nad nią 12 lat. Korzystano z technik zapożyczonych z przemysłu zegarmistrzowskiego oraz mikroprocesorowego. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest już klinikach w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W maju 2016 w hiszpańskim Bilbao na świat przyszło pierwsze na świecie dziecko poczęte dzięki tej metodzie. Kolejne dzieci są w drodze, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak również w Hiszpanii.

Naturalna metoda

Zapłodnienie odbywa się wyłącznie w specjalnej silikonowej kapsułce, nazywanej także "silikonowym łonem", którą na 24 godziny umieszcza się w macicy kobiety.

Kapsułka wypełniona jest plemnikami i komórkami jajowymi, które łączą się ze sobą w naturalny sposób. Dzięki specjalnym mikrootworom przez cały czas do środka kapsułki wnikają płyny organizmu kobiety. Następnie po 24 godzinach pojemniczek wypełniony zarodkami zostaje wyjęty z ciała kobiety, a w następnej kolejności embriony zostają umieszczane bezpośrednio do ciała kobiety.

To metoda naśladuje naturę. Do zapłodnienia dochodzi tutaj dzięki naturalnym procesom fizjologicznym i z wykorzystaniem naturalnych substancji odżywczych, które wnikają do wnętrza kapsułki, w której łączą się komórki. Co więcej, dzięki temu, że dochodzi do zapłodnienia w ciele kobiety, zarodek lepiej się rozwija w takim środowisku - mówi dr Mercik. - Metoda ta ma przed sobą sporą przyszłość. Patrząc chociażby na pierwsze efekty, jesteśmy przekonani, że podobnie jak in vitro, znajdzie ona równie powszechne zastosowanie w tych przypadkach, w których tradycyjne leczenie niepłodności oparte m.in. na farmakoterapii czy zabiegach chirurgicznych jest niewystarczające dla par starających się o potomstwo - wyjaśnia dr Mercik.

Katowicka klinika została właśnie wybrana przez Szwajcarów na ośrodek szkoleniowy, w którym już wkrótce szkolić będą się lekarze i biolodzy, chcący pracować z AneVivo.

- Lekarze i naukowcy z ośrodków, w których wprowadzane będzie AneVivo będą uczyć się na naszych polskich doświadczeniach. To ogromne wyróżnienie, chociażby z tego względu, że w Polsce AneVivo jest znacznie krócej niż w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony decydujące były tu rezultaty - dodaje dr Mercik.

Dziś w klinice Gyncentrum odbędzie się konferencja prasowa, na której dziennikarze będą mieli okazję porozmawiać na ten temat z lekarzami i rodzinami, które poddały się tej terapii. Szczegóły wkrótce na Silesion.pl.

Czytaj więcej