Czytasz: Dzieci z Fatimy zostaną świętymi
W sobotę, Papież Franciszek, ogłosi świętymi rodzeństwo Marto, które sto lat temu zobaczyło w Fatimie Matkę Boską. Katowickie parafie też świętują.

Sto lat temu w małej portugalskiej miejscowości troje dzieci - rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos - widziało Matkę Bożą. Łucja zmarła w 2005 roku, trwa jej proces beatyfikacyjny. Rodzeństwo Marto - beatyfikowane w 2000 roku - zostanie w sobotę w Fatimie kanonizowane przez papieża Franciszka.

Objawienia fatimskie - Wizja piekła i cud słońca

Objawienia rozpoczęły się 13 maja 1917 roku i trwały do 13 października. Wcześniej, małym Portugalczykom ukazywał się Anioł. Matka Boska podczas objawienia przekazała pastuszkom tajemnice. Spisała je siostra Łucja. Dzieci zostały poproszone o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty, usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź - w razie nienawrócenia ludzkości - wojny światowej i zapowiedź, że "biały biskup" zostanie zastrzelony. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku, a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej. Na koniec nastąpił Cud Słońca, czyli niezwykłe zjawiska fizyczne.

Hiacynta zmarła w wieku 10, a Franciszek 11 lat i zostali najmłodszymi błogosławionymi w dziejach nowożytnego kościoła. W sobotę, papież Franciszek ogłosi świętymi portugalskie rodzeństwo.

Będą czuwać z Franciszkiem

Bilbord na jednej z katowickich szkół.
Bilbord na jednej z katowickich szkół.

Najważniejsze uroczystości w Polsce w dniu rocznicy (13 maja) są zaplanowane na Jasnej Górze w Częstochowie. Po mszy, którą odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i koncercie uwielbieniowym, wierni za pośrednictwem telemostu włączą się w czuwanie z udziałem papieża w Fatimie, a także w modlitwy prowadzone w kilku innych sanktuariach: Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie oraz Sanktuarium Matki Bożej w Lujan w Argentynie. Transmisja do Kaplicy Cudownego Obrazu rozpocznie się o godz. 21.

100. rocznica objawień fatimskich

W związku z 100. rocznicą objawień fatimskich episkopat wystosował list do wiernych, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 21 maja. Biskupi przypomnieli, że przesłanie z Fatimy jest ciągle aktualne. Zachęcili do uczestnictwa w nabożeństwach tzw. pierwszych sobót miesiąca, o których była mowa objawieniach sprzed 100 lat.

"Każdy, kto przez pięć kolejnych pierwszych sobót będzie w stanie łaski uświęcającej, przyjmie Komunię św. i odmówi część różańca św. (...) z intencją wynagradzającą za grzechy świata, stanie się nie widzem, ale czynnym uczestnikiem tego orędzia" - napisali biskupi.

Katowickie parafie też świętują

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Misjonarzy Oblatów 12): Triduum fatimskie odbędzie się w czwartek, piątek i sobotę. Msze święte i kazania fatimskie będą na Mszach wieczornych, a w sobotę po Mszy wieczornej odbędzie się procesja fatimska.

Parafia św. Szczepana (ul. Markiefki 89): W niedzielę przed Bazyliką u Dzieci Maryi będzie można zakupić papieskie kremówki. Do nabycia będzie również Gra planszowa „Śladami dzieci fatimskich” przygotowana z okazji 100-lecia objawień MB w Fatimie.

Kościół Ojców Dominikanów pw. Przemienienia Pańskiego (ul. Sokolska 12): W sobotę przypada 100 rocznica Objawień Fatimskich. Na msze św. ku czci NMP Fatimskiej zapraszamy o godz. 8 i 12.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej (ul. Bukszpanowa 26): Uroczystość pobłogosławienia dzwonów odbędzie się w sobotę. O godz. 17.15 Nabożeństwo majowe i różańcowe.  O godz. 18.00 Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca. Po Mszy św. procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i poczęstunek.

Parafia św. Anny (Plac Wyzwolenia 21): Z okazji 100-lecia objawień Fatimskich zapraszamy o godz. 17.00 na spotkanie KIK i czcicieli MB Fatimskiej do domu katechetycznego, następnie o godz. 18.00 Msza św. ku czci Matki Bożej Fatimskiej, różaniec Fatimski i procesja ze świecami dookoła kościoła.

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP (Plac Szramka 1): Zapraszamy do uroczystego świętowania jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. Uroczyste nabożeństwo Fatimskie, w czasie którego zawierzymy Matce Bożej naszą parafię, rodziny, chorych i osoby samotne odbędzie się w sobotę: o 16:00 modlitwa różańcowa, o 16:45 modlitwa zawierzenia, o 17:00 Msza św. Po mszy poświęcenie ziół i lekarstw i procesja wokół kościoła zakończona Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Czytaj więcej