Czytasz: Dzieci z Bullerbyn na gliwickiej scenie

Dzieci z Bullerbyn na gliwickiej scenie

Najmłodsi widzowie poznają sympatycznych mieszkańców miasteczka Bullerbyn.

Dziesiąta premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach skierowana jest do młodych widzów, choć sceniczna adaptacja znakomitej książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego trafia w gusta publiczności w każdym wieku.

Świat wyobraźni i dziecięcych zabaw

Znakomita powieść, która od wielu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem u dzieci jak i ich rodziców, ukazująca rok z życia Lisy, Lassego, Bossego, Ollego, Anny i Brity – małych mieszkańców miasteczka Bullerbyn, doczekała się już kilkunastu realizacji teatralnych w teatrach całej Polski. Bogaty świat wyobraźni, dziecięcych zabaw, radości, smutków jak i obowiązków rodzinnych, jest idealnym punktem wyjścia do zabaw plastyczną formą teatralną.

- My, dorośli pamiętamy jeszcze czasy, gdy kijek mógł być motorem, wiadro – armatą, kołdra – bazą, a błoto – złotem. Dziś ten świat coraz bardziej staje się zapomniany i wypierany przez wszechogarniającą „dosłowność”. A ona zabija w nas wrażliwość a w dzieciach kreatywność – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser przedstawienia.

I dodaje: - Nasze dzieci z Bullerbyn to hołd składany wyobraźni. Hołd dla dziecięcej, nieskrępowanej wiary w siłę miłości, przyjaźni i uśmiechu. A nieograniczający świat teatru lalek, teatru formy i teatru plastycznego pomoże zabrać Państwa tam, gdzie każdy był nawet całkiem niedawno. W rodzinne strony bycia dzieckiem.

W spektaklu grają aktorzy współpracujący z gliwickim teatrem przy poprzednich produkcjach dla dzieci: Iga Bancewicz („W kole”), Rafał Domagała („Ach, jak cudowna jest Panama”), Cezary Jabłoński („Ach, jak cudowna jest Panama” ) oraz Magdalena Zabel i Kornel Sadowski.

Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu, ma w swoim artystycznym portfolio doświadczenia aktorskie, kabaretowe i reżyserskie. Współpracował m.in. z Formacją Chatelet, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Groteska w Krakowie od kilu lat związany jest z Teatrem Maska w Rzeszowie.

Premiera sztuki odbędzie się 25 listopada na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach przy ul. Nowy Świat.

Czytaj więcej