Czytasz: Dzieci miały jechać na ferie niesprawnymi autokarami

Dzieci miały jechać na ferie niesprawnymi autokarami

2 z 14 autokarów, przebadanych przez inspektorów, nie nadawały się do bezpiecznego przewozu dzieci.


Śląscy inspektorzy, w trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na ferie, kontrolują autokary z wykorzystaniem najnowocześniejszej w Polsce mobilnej stacji diagnostycznej. Wczoraj mobilna stacja diagnostyczna została rozstawiona w punkcie kontrolnym przy drodze krajowej 81 w Drogomyślu. Punkt wybrano nieprzypadkowo - to szlak komunikacyjny prowadzący do kurortów turystycznych w Ustroniu i Wiśle.

W ciągu zaledwie kilku godzin intensywnych kontroli skontrolowano 14 autokarów. W trakcie badań ujawniono m.in. niesprawny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmierne luzy w układzie kierowniczym. Inspektorzy ze względu na zły stan techniczny zatrzymali 4 dowody rejestracyjne, 2 pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi, wszczęto również jedno postępowanie administracyjne.

Mobilna stacja diagnostyczna wspiera śląskich inspektorów od ponad dwóch tygodni.  Pomaga w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi i zatruwającymi środowisko naturalne pojazdami. Jest zautomatyzowana i ma niezależne źródło zasilania. W pojazdach kontrolowanych w stacji diagnostycznej sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, weryfikowany jest też stan zawieszenia auta. Na wyposażeniu stacji jest również dymomierz i analizator spalin.

Stacja umożliwia sprawdzenie stanu technicznego pojazdów podlegających kontroli ITD – od taksówek, poprzez busy, autobusy aż po pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton.