Czytasz: Dyskryminacja zabija. Zapal znicz dla Kacpra

Dyskryminacja zabija. Zapal znicz dla Kacpra

O 18:00 przed Teatrem Śląskim zapłonęły znicze. To wyraz sprzeciwu wobec dyskryminacji i upamiętnienie 14-letniego Kacpra - ofiary hejtu.

Czternastoletni uczeń gimnazjum w Łasku odebrał sobie życie, bo nie mógł znieść prześladowania ze strony rówieśników. Historia Kamila poruszyła nie tylko środowiska LGBT+. 67 organizacji z całej Polski przyjęło wspólny apel przeciwko dyskryminacji. O 18:00 miały zapłonąć świece i znicze w całym kraju, w Katowicach przed Teatrem Śląskim.

- Brak reakcji na przemoc to przyzwolenie na nią. Brak zdecydowanego sprzeciwu wobec nienawiści to udział w jej rozprzestrzenianiu. Brak wyraźnej niezgody na krzywdę słabszych to aprobata dla niesprawiedliwości - napisali autorzy apelu.

O sytuacji w gimnazjum w Łasku, wiedziała dyrekcja i nauczyciele. Zbagatelizowali problem.

- Historia Kacpra nie jest odosobnionym przypadkiem. Często otrzymujemy mejle i telefony od młodych ludzi, którzy stykają się z dyskryminacją w swoich szkołach. Szukają pomocy u nas, ponieważ nauczyciele nie są przygotowani do radzenia sobie z homo- i transfobią – mówi Tomasz Kołodziejczyk, prezes Stowarzyszenia Tęczówka z Katowic.

Kacper był nie tylko prześladowany, ale pozostawiony sam sobie. Zabiła go homofobia i obojętność. Autorzy apelu uważają, że nauczyciele i dyrekcja, którzy mieli prawny i moralny obowiązek zapewnić swojemu wychowankowi bezpieczeństwo, nie zrobili wystarczająco wiele, aby powstrzymać tragedię.

- Jesteśmy społeczeństwem niezawinionych i niepotrzebnych śmierci, na które decydują się kilkunastoletnie dzieci. Dwa lata temu samobójstwo popełnił Dominik z Bieżunia, w chwili śmierci rówieśnik Kacpra. Okoliczności śmierci Dominika były podobne: homofobia i bezczynność szkoły - czytamy w piśmie.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 rozporządzeniem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej zniesiono obowiązek prowadzenia w szkołach edukacji antydyskryminacyjnej. W sobotę zbierano podpisy pod apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o natychmiastowe przywrócenie edukacji antydyskryminacyjnej do podstawy programowej dla szkół w całej Polsce oraz opracowanie i wdrożenie programu na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom dla pracowników oświaty i uczniów, poprzedzonego konsultacjami z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze ochrony praw człowieka.

Czytaj więcej