Czytasz: "Dyktatura medialnych wzorów kobiecości"

"Dyktatura medialnych wzorów kobiecości"

Słowa kardynała Ryłko skierowane do pątniczek, które przybyły do Piekar.

Gość tegorocznego spotkania kobiet i dziewczat w Piekarach, kard. Stanisław Ryłko w swej homilii zachęcał kobiety, by broniły ludzkiego życia "w każdej fazie jego rozwoju" i nie bały się "iść pod prąd dyktaturze narzucanych wam przez media wzorców kobiecości, małżeństwa i rodziny sprzecznych z Bożym planem".

Klucz do zrozumienia ślązaka

Kard. Ryłko podkreślił też, że "sanktuarium piekarskie to klucz do zrozumienia duszy Śląska i Ślązaków".

- Tutaj, od stuleci, pisze się niezmiernie ważny rozdział historii zbawienia ludu tej ziemi, ziemi Górnego Śląska - zaznaczył.

 

Doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich to – obok pielgrzymki mężczyzn - jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. W wielu rodzinach pielgrzymowanie do Piekar to tradycja, kultywowana od pokoleń.

Abp Skworc apeluje o wolne niedziele!

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko, archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. W modlitwach uczestniczyli również biskupi z regionu.

W homilii kard. Ryłko powiedział, że w dzisiejszym świecie "toczy się batalia". "W naszych czasach siły wrogie Bogu stały się szczególnie aktywne i agresywne. I wielu ludzi ulega zmasowanej presji laicyzmu, odchodzi od Boga, eliminuje Boga poza nawias swojego życia, żyje tak, jakby Boga nie było" - wskazywał.

Dlatego - dodał - należy mieć odwagę, by wychodzić ku naszym braciom i siostrom żyjących na peryferiach wiary" Tutaj też otwiera się wielkie pole do działania dla kobiet.

 

Za papieżem Benedyktem XVI kaznodzieja zaznaczył, że kryzys Boga – "podstawowy problem naszych czasów" – prowadzi do kryzysu człowieka.

- W naszych czasach wielkim zadaniem, jakie staje przed nami, uczniami Chrystusa, jest więc obrona człowieka, obrona prawdy o człowieku; jest to integralna część ewangelizacji w naszych czasach. Dzisiaj Chrystus tego od nas oczekuje, to jest nasz obowiązek - mówił.

 

Zachęcił również kobiety, by stanęły "w pierwszej linii obrony człowieka". - Brońcie życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju. Miejcie odwagę iść pod prąd dyktaturze narzucanych wam przez media wzorców kobiecości, małżeństwa i rodziny sprzecznych z Bożym planem. Dajcie się prowadzić Maryi - apelował.

 

 

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka kobiet i dziewcząt z całego regionu nadchodzi do Piekar w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), gromadząc co roku tysiące wiernych.

Czytaj więcej