Czytasz: Dwa razy więcej miejsc w żłobkach?

Dwa razy więcej miejsc w żłobkach?

Chcielibyśmy podwoić liczbę miejsc w żłobkach - powiedział PAP wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk.

Tylko w 2018 r. na program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech przeznaczone zostanie 450 mln zł, trzykrotnie więcej niż w bieżącym roku.

- Chcielibyśmy do końca kadencji podwoić liczbę miejsc w żłobkach. W tej chwili jesteśmy na poziomie 105 tys. Życzylibyśmy sobie ponad 200 tys., choć trudno przewidywać, czy to się uda, bo nie zależy to wyłącznie od nas - powiedział PAP wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

Zwrócił uwagę, że w 2018 r. na wspierający rozwój instytucji opiekujących się dziećmi w wieku do lat trzech program "Maluch plus" przeznaczone zostanie trzy razy więcej pieniędzy niż w 2017 r., czyli 450 mln zł.

- Mamy sygnały, że obecnie zainteresowanie programem jest spore. Proces tworzenia miejsc opieki może jednak potrwać, będzie się toczył jak kula śniegowa. Pewnie zobaczymy jeszcze większe zainteresowanie programem w przyszłym roku - dodał.

Jednostki samorządu terytorialnego mają jeszcze czas - do 24 listopada - na złożenie wniosków o dofinansowanie nowego miejsca w instytucji zapewniającej opiekę nad małym dzieckiem do lat trzech.

Marczuk podkreślił, że zapotrzebowanie w Polsce na placówki oferujące opiekę nad dziećmi do lat 3 jest ogromne, zwłaszcza że w 70 proc. gmin w ogóle nie ma takich placówek.

- W latach dziewięćdziesiątych, a nawet na początku dwutysięcznych, panowało przekonanie, że polityka rodzinna to nie jest coś pilnego i ważnego. Samorządy po okresie PRL miały trudny okres, inne priorytety, trochę zaniedbano opiekę. Dziś doszliśmy jednak do tego, że inwestycja w kapitał ludzki, w demografię jest bardzo ważna - mówił.

Wiceminister przypomniał, że o środki z programu "Maluch plus" mogą ubiegać się nie tylko gminy, ale też podmioty niepubliczne.

- Na przykład, prowadząc żłobek, mogę starać się o pieniądze na jego rozbudowę, na stworzenie dodatkowych miejsc. Jeśli nie prowadzę takiej instytucji, a chciałbym, to mogę znaleźć np. opuszczoną szkołę, czy inny budynek i dostać pieniądze, aby stworzyć tam żłobek - wyjaśniał. Dodał, że w tym przypadku dofinansowanie do jednego miejsca może wynieść jednorazowo do 10 tys. zł.

Z kolei samorządy - kontynuował Marczuk - mogą otrzymać dofinansowanie na stworzenie placówki opieki (do 20 tys. za miejsce).

- Ta gmina, która nie ma klubu malucha ani żłobka, ma gwarancję, że jeżeli wystąpi do nas o te pieniądze, to otrzyma 80 proc. dofinansowania - powiedział.

Wiceminister zwrócił uwagę, że Polacy, co do zasady, chcą mieć więcej dzieci niż posiadają.

- To oznacza, że to nie zmiana kulturowa wpłynęła na liczbę urodzeń - mówił. Dodał, że barierami do posiadania większej liczby potomstwa najczęściej są: kwestia materialna oraz trudność łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych.

Maluch Plus 2018 to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu.

O pieniądze z programu mogą ubiegać się:

- jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa),

- osoby fizyczne, osoby prawne,

- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z uczelniami podmioty).

Środki można przeznaczyć zarówno na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi, jak i zapewnienie ich funkcjonowania. Konkurs podzielony jest na cztery moduły; moduły: 1 i 2 przeznaczone są dla samorządów, zaś 3 i 4 - dla pozostałych podmiotów.

Resort przypomina, że do 24 listopada br. gminy muszą złożyć wniosek o środki na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna (moduł 1a, 1b). Do 17 listopada przyjmowane były wnioski na dofinasowanie funkcjonowania miejsc w instytucjach opieki utworzonych przez gminy przy udziale środków z programu Maluch, czyli wcześniejszych edycji (moduł 2). Również wnioski od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki przyjmowane były do 17 listopada (moduły 3 i 4).(PAP)

autor: Paweł Żebrowski

Czytaj więcej