Czytasz: Dwa miliardy od śląskich celników

Dwa miliardy od śląskich celników

Funkcjonariusze służby celnej mieli pracowity rok. Z okazji swojego święta pochwalili się sukcesami

Z okazji Światowego Dnia Celnictwa śląscy celnicy podsumowali swoje statystyki za 2016 rok. Ponad 19,2 mln sztuk nielegalnych papierosów, blisko 32 tony „lewego" tytoniu i 15 tys. litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia trafiło do magazynów śląskiej Służby Celnej. Było też nielegalne paliwo, narkotyki i ponad 3 tys. sztuk zatrzymanych automatów do gier hazardowych.

Dzięki pracy śląskich celników budżet państwa wzbogacił się o blisko o 2 miliardy złotych tytułem pobranych ceł i podatków.

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej przyjęli ponad 414 tysięcy dokumentów celnych oraz 124 tysiące deklaracji akcyzowych - poinformowała kom. Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach

 19,2 mln sztuk trefnych papierosów, blisko 32 tony nielegalnego tytoniu i suszu niewiadomego pochodzenia oraz blisko 15 tys. sztuk alkoholu pochodzącego z niewiadomych źródeł - to właśnie znaleźli w ubiegłym roku śląscy celnicy. Udaremnili również wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 636 tys. litrów lewego paliwa.

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej w czarnych mundurach zlikwidowali kilkanaście nielegalnie działających fabryk wyrobów akcyzowych, m.in w Będzinie, Mysłowicach, Katowicach i Zabrzu.

We współpracy z innymi służbami rozbili wiele grup przestępczych, które zajmowały się wprowadzaniem trefnych towarów do obrotu handlowego. W akcjach wspomagały ich specjalnie wyszkolone psy. Doskonały psi węch pozwolił wykryć kontrabandę tytoniową albo narkotyki w najbardziej nietypowych skrytkach, ciemnych piwnicach i komórkach, ale również w ciężarówkach, autokarach i samochodach osobowych.

- W 2016 roku nasi funkcjonariusze zatrzymali blisko 50 tys. sztuk różnego rodzaju produktów, które nie spełniały warunków bezpieczeństwa. Wśród nich urządzenia elektroniczne tj. routery, dyski, ekrany LED oraz telefony komórkowe. Także drony, deskorolki i smoczki dla dzieci, które nie dawały gwarancji bezpiecznego użytkowania. W wyniku przeprowadzonych kontroli śląskiej Służby Celnej na rynek nie trafiły również podejrzane kosmetyki, odzież, wyroby medyczne oraz końcówki do elektrycznych szczoteczek do zębów - przyznała kom. Grażyna Kmiecik.

Zatrzymano też ponad 9,3 mln sztuk towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej: papierosy popularnych marek, oleje smarowe znanych producentów, odzież i buty uznanych projektantów, zabawki dla dzieci, kosmetyki i telefony komórkowe.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej od pierwszych chwil uczestniczyli w zabezpieczeniu uroczystości religijnych, czuwając nad bezpieczeństwem pielgrzymów w Brzegach, w Łagiewnikach oraz na krakowskich Błoniach. W trakcie wizyty papieża Franciszka w Częstochowie śląscy celnicy współpracowali z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo tego wyjątkowego wydarzenia. Tylko w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży w Polsce funkcjonariusze z Centrum Informacji Służby Celnej w Cieszynie udzielili ponad 6,2 tys. informacji w sprawach celnych. 

 Światowy Dzień Celnictwa, obchdzony 26 stycznia został ustanowiony w 1983 roku przez Światową Organizację Celną (WCO). Historia tego święta rozpoczęła się jednak wcześniej - 26 stycznia 1953 roku – wtedy to odbyła się w Brukseli Inauguracyjna Sesja Rady Współpracy Celnej. Chociaż Polska przystąpiła do Rady w 1974 roku, to dopiero od 1992 roku polscy funkcjonariusze celni obchodzą to święto.
 

Czytaj więcej