Silesion.PL

serwis informacyjny

Duże inwestycje mieszkaniowe w Katowicach – nowe mieszkania dla KTBS

Duże inwestycje mieszkaniowe w Katowicach mowe mieszkania dla KTBS

Ostatnie miesiące przyniosły Katowicom kilkadziesiąt milionów złotych z dofinansowań na projekty mieszkaniowe. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) wykorzysta te środki na budowę kilkuset nowych mieszkań. Dofinansowania pochodzą zarówno z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, jak i Funduszu Dopłat. Poniżej znajduje się przegląd inwestycji i planów KTBS w kontekście nowych mieszkań.

Źródła dofinansowań

KTBS zdołało pozyskać znaczące dofinansowanie z różnych źródeł na realizację inwestycji mieszkaniowych:

  1. Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa przekazał Katowicom ponad 2 mln zł na rewitalizację kamienic przy ul. Mariackiej.
  2. 4 mln zł przeznaczono na budowę bloku mieszkalnego przy ul. Kossutha.
  3. Blisko 6,5 mln złotych wsparcia otrzymało osiedle przy ul. Kosmicznej.
  4. Również 9 mln złotych przeznaczono na nowe osiedle przy al. Korfantego.

Dodatkowo Fundusz Dopłat dostarczył jeszcze większe wsparcie finansowe, przyczyniając się do realizacji inwestycji:

  1. Osiedle przy ul. Mariackiej otrzymało ponad 8 mln zł.
  2. Budowa przy ul. Kossutha wsparcie się kwotą niemal 13 mln zł.
  3. Osiedle przy ul. Kosmicznej zdobyło ponad 21 mln zł.

Aktualnie miasto oczekuje na decyzję w sprawie dofinansowania osiedla przy al. Korfantego.

Plan inwestycji

Aby wykorzystać pozyskane fundusze, KTBS przystąpiło do procesu inwestycyjnego w celu wybudowania ponad 300 nowych mieszkań. W ramach tego planu, KTBS ogłosiło dwa przetargi w celu wyłonienia wykonawców.

– Ponad 63 miliony złotych pozyskanych na budownictwo w ramach KTBS to pieniądze, które pozwolą na powstanie kilkuset nowych mieszkań. Moim celem zawsze było tworzenie miasta, które będzie mogło zaoferować dobre warunki życia wszystkim mieszkańcom. Dotyczy to także kwestii mieszkaniowych. Dlatego tak ważne jest budowanie nowych lokali na wynajem dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na kredyt. Nasze działania są ukierunkowane na to, by oferta mieszkaniowa była jak najbardziej różnorodna. Stąd z jednej strony mieszkania budowane przez KTBS, z drugiej chociażby program „Mieszkanie za remont”, czy licytacje stawek czynszowych – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.     

Nowe osiedle przy al. Korfantego

To osiedle ma obejmować około 200 mieszkań i powstawać w miejscu dawnej bazy KZGM. Prace będą realizowane przy wykorzystaniu technologii prefabrykowanej, co ma przyspieszyć i ułatwić proces budowy. Firma Pekabex Bet S.A. z Poznania zaoferowała najniższą cenę w wysokości nieco ponad 66 mln zł, co pozwoli na budowę dwóch ośmiokondygnacyjnych i czterech sześciokondygnacyjnych budynków w ciągu 18 miesięcy.

Dofinansowanie i wynajem mieszkań

KTBS już otrzymało dofinansowanie w wysokości 10% wartości z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jednak spółka stara się również o wsparcie w wysokości 80% z rządowego Funduszu Dopłat. Jeżeli KTBS uzyska to dofinansowanie, wybudowane mieszkania zostaną zaoferowane na zasadach najmu komunalnego lokatorom kamienic wymagających renowacji. W przeciwnym przypadku, mieszkania będą dostępne na ogólnych warunkach KTBS.

Przetarg na osiedle ekologiczne

Przy ul. Kosmicznej KTBS planuje budowę osiedla ekologicznego, składającego się z siedmiu budynków z 110 mieszkaniami. Choć już ogłoszono pierwszy przetarg, oferta przekroczyła założenia budżetowe. KTBS podjęła decyzję o powtórzeniu przetargu.

– W obecnej sytuacji rynkowej, wyłonienie wykonawcy często bywa trudne, szczególnie w realizacji niestandardowych inwestycji, a taką właśnie jest osiedle ekologiczne. Nie składamy jednak broni, bo planujemy rozstrzygnąć drugi przetarg do końca września. Mam nadzieję, że tym razem obejdzie się bez problemów – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.  

Inne inwestycje

KTBS prowadzi również inne inwestycje, takie jak modernizacja kamienic przy ul. Mariackiej i budowa przy ul. Kossutha. Po zakończeniu tych projektów, liczba dostępnych mieszkań w KTBS zwiększy się z około 2400 do prawie 2800.

Inwestycje mieszkaniowe w Katowicach zapewniają nowe mieszkania dla wielu osób i przyczyniają się do rozwoju miasta. Planowane inwestycje pokazują zaangażowanie KTBS w zapewnienie mieszkań dla mieszkańców oraz wsparcie dla rodzin wielodzietnych i lokatorów kamienic wymagających remontu.

Jakie inwestycje mieszkaniowe są realizowane przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS)?

KTBS realizuje kilka inwestycji mieszkaniowych w Katowicach, w tym budowę nowych mieszkań na różnych osiedlach.

Skąd pochodzą środki finansowe na inwestycje mieszkaniowe w Katowicach?

Środki finansowe na inwestycje pochodzą z różnych źródeł, w tym Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Funduszu Dopłat.

Jakie osiedla otrzymają wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa?

Miasto otrzymało dofinansowanie na rewitalizację kamienic przy ul. Mariackiej, budowę bloku mieszkalnego przy ul. Kossutha, osiedle przy ul. Kosmicznej oraz nowe osiedle przy al. Korfantego.

Jakie zalety przynosi technologia prefabrykowana w budowie nowych mieszkań?

Technologia prefabrykowana umożliwia szybką i ekonomiczną budowę nowych mieszkań, co pozwala przyspieszyć realizację projektów.

Jakie korzyści przyniesie dofinansowanie z Funduszu Dopłat?

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat pozwoli na większą liczbę dostępnych mieszkań oraz ich ofertę na korzystnych warunkach najmu komunalnego.

Co to jest osiedle ekologiczne przy ul. Kosmicznej?

Osiedle ekologiczne przy ul. Kosmicznej to planowana inwestycja zawierająca siedem budynków z 110 mieszkaniami, projektująca się na względy ekologiczne.

Czy wszystkie przetargi na inwestycje KTBS zostały już rozstrzygnięte?

Przetarg na budowę osiedla przy ul. Kosmicznej wymagał powtórzenia z powodu przekroczenia założeń budżetowych. Inne inwestycje są w różnych etapach realizacji.

Jakie inwestycje trwają w chwili obecnej?

Aktualnie trwa budowa przy ul. Kossutha 7 oraz modernizacja kamienic przy ul. Mariackiej. Obydwie inwestycje przyczynią się do zwiększenia liczby dostępnych mieszkań w KTBS.

Jakie są plany związane z dostępnymi mieszkaniami po zakończeniu inwestycji?

Po zakończeniu inwestycji mieszkania będą dostępne na zasadach ogólnych KTBS, chyba że uzyskają dofinansowanie z Funduszu Dopłat, wtedy zostaną zaoferowane na korzystnych warunkach najmu komunalnego.

Jakie korzyści przyniosą inwestycje mieszkaniowe dla mieszkańców Katowic?

Inwestycje mieszkaniowe KTBS zapewnią mieszkańcom nowe, dostępne mieszkania oraz przyczynią się do rozwoju miasta poprzez rewitalizację kamienic i budowę nowych osiedli.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze