Czytasz: Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Co to za święto?

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Co to za święto?

Dziś kościół wspomina pierwszego męczennika.

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcony św. Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął ok. 36 roku n.e. ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Święty Szczepan, właśc. Stefan, gr. στέφανος, stephanos (korona, wieniec), cs. Apostoł pierwomuczenik i archidiakon Stiefan to święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego, zwany pierwszym męczennikiem (gr. Protomartyr, cs. pierwomuczenik). Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia: Kim był św. Szczepan?

Szczepan, jak wszyscy pierwsi chrześcijanie, z pochodzenia był Żydem. Był zwierzchnikiem grupy nazywanej hellenistami. Szczepan, odcinając chrystianizm od kultu jerozolimskiego, stworzył warunki do jego rozpowszechnienia. Pragnął zreformować judaizm poprzez powrót do jego korzeni (z wyjątkiem przykazań dotyczących świątyni i kultu ofiarnego). Zginął ok. 36 roku ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Występuje w Dziejach Apostolskich jako pierwszy z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa, obok Prochora, Filipa, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja prozelity (Dz 6, 2-5 BT).

Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu (Dz 6,8)[2].

Został osądzony przez Sanhedryn i ukamienowany:

"Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!» A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał". (Dz 7, 58-60)[3].

Na ikonach apostoł przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu, z długimi lub krótkimi włosami, ubrany w szaty diakońskie (w okresie najwcześniejszym) białe, a od średniowiecza bardziej kolorowe i bogato zdobione. W prawej dłoni trzyma kadzielnicę, w lewej naczynie na kadzidło lub rzadziej krzyż. Jako postać pojedyncza występuje rzadko. Najczęściej przedstawianą sceną jest kamienowanie świętego.

Atrybutami świętego są: kamienie na księdze Ewangelii lub w rękach, gałązka palmowa.

Kiedy święto św. Szczepana?

W katolickim kalendarzu liturgicznym jego święto obchodzone jest 26 grudnia (dzień po Bożym Narodzeniu), czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Cerkiew prawosławna wspomina apostoła-męczennika czterokrotnie:

27 grudnia/9 stycznia, tj. 9 stycznia według kalendarza gregoriańskiego,
2/15 sierpnia, tj. 15 sierpnia (rocznica przeniesienia relikwii w 428),
15/28 września, tj. 28 września (rocznica otwarcia relikwii w 415),
4/17 stycznia, tj. 17 stycznia (Sobór siedemdziesięciu apostołów).

Aż 81 miejscowości w Polsce wywodzi swoją nazwę od imienia świętego Szczepana. Wśród nich jest wieś Szczepanów, w której urodził się święty Stanisław BM.

Jest patronem archidiecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.

Czytaj więcej