Czytasz: Druga IKEA na Śląsku. Inna niż wszystkie

Druga IKEA na Śląsku. Inna niż wszystkie

Takiej nie ma w całej Polsce. Będzie w Zabrzu. Lada chwili w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze wbiją pierwszą łopatę pod nową IKEĄ.

Działka w pobliżu zabrzańskiego odcinka DTŚ-ki – spora, bo licząca niemal 26 hektarów – wciąż stoi odłogiem. Już niedługo, bo jak zapowiada inwestor, budowa drugiej IKEI na Śląsku rozpocznie się lada chwila.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z niebieską torbą IKEA? Zniknie?

Ikea w Zabrzu: Pozwolenie na budowę już jest

Teren w Zabrzu-Zaborzu szwedzki koncert nabył trzy lata temu. Został wyrównany zaraz po nabyciu, ale inwestor wiele miesięcy kompletował dokumentację i czekał na niezbędne pozwolenia. - Już je dostał – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy zabrzańskiego magistratu. Oznacza to, że pierwsze prace budowlane, zgodnie z planem IKEA Centres Poland, rozpoczną się tej wiosny.

Ikea w Zabrzu Inna niż wszystkie

Skandynawski koncern zdradza już, że nowa IKEA, która powstanie w Zabrzu będzie jedynym takim obiektem w kraju. Dlaczego? W porównaniu m.in. do katowickiego sklepu, IKEA w Zabrzu stanie się częścią większego kompleksu handlowego. - W skład kompleksu wejdą także tereny zielone służące rozrywce oraz park rekreacyjny. Będzie to jedyne takie miejsce w regionie – zaznacza Michael Andersson dyrektor zarządzający IKEA Centres Poland.

Ikea w Zabrzu: przybędzie Półtora tysiąca miejsc pracy

Budowa nowej IKEI ma się zakończyć w 2018 roku. Prace (łącznie w całym kompleksie handlowym) znaleźć ma nawet półtora tysiąca osób. Zmieni się też otoczenie wokół inwestycji. Miasto wymogło na inwestorze m.in. zaprojektowanie terenu wokół potoku Czarniawka, a także zbudowanie nowego układu komunikacyjnego w rejonie DTŚ-ki. Powstanie m.in. zjazd, ronda po obu stronach średnicówki a także droga równoległa łącząca węzeł z pobliską ul. Lompy.

Miała być IKEA, powstał inny sklep

Przypomnijmy, za działkę w Zaborzu szwedzki koncern zapłacił 22 mnl zł. Inwestor wcześniej zainteresowany był terenem w sąsiednich Gliwicach. Przy ul. Pszczyńskiej ostatecznie powstała jednak Europa Centralna.

Zabrzańska IKEA to nie jedyny nowy sklep szwedzkiego koncertu meblowego. Spółka Inter Ikea Centre Polska w tym roku otworzy sieciówkę w Lublinie, a w przyszłym roku – trzecią już w Warszawie.

Czytaj więcej