Czytasz: Drożyzna na święta? Ekonomiści studzą emocje

Drożyzna na święta? Ekonomiści studzą emocje

Dr Michał Kucia: Sami się po części nakręcamy.

Podwyżka cen produktów spożywczych widoczna jest nie od dziś, ale martwi szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy zakupy robimy kilkakrotnie większe.

- Inflacja jest i będzie – przyznaje dr Michał Kucia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jego zdaniem jednak przy rozważnym zarządzaniu budżetem nasz świąteczny rachunek za zakupy nie będzie dużo wyższy niż w ubiegłym roku.

Drożeje żywność bo drożeje paliwo 

Znaczną podwyżkę cen zauważyliśmy głównie na maśle, mleku i jajkach, ale podrożał nie tylko nabiał. Ceny idą w górę, a my mimo wszystko kupujemy więcej,

- Ze strony konsumentów to efekt spekulacji. Czyli dana sieć handlowa wystawia jakąś promocje i w ten sposób kupujemy więcej, a skoro kupujemy więcej, to jest większy popyt na rynku i wówczas można podnieść ceny - wyjaśnia Kucia.

Ekonomista przypomina również, że pomimo innej hierarchii katolickiej, to święta Bożego Narodzenia celebrujemy bardziej, a co za tym idzie, więcej też kupujemy.

- To tak jak z google trends, w święta królują tam przepisy, ale już w styczniu dieta – wyjaśnia. Na obecny wzrost cen produktów spożywczych przełożyła się także podwyżka produktów naftowych, czyli paliwa. Benzyna i ropa podrożały w ostatnim czasie nawet o 30 gr. - Logistyka też kosztuje, więc drożeją też produkty spożywcze, ale zapłacimy za nie maksymalnie 5 proc. więcej – dodaje.

Jak zaoszczędzić?

Kucia mówi, że sieci handlowe będą się przed świętami ścigać na promocje. Warto więc z nich skorzystać. Co istotne też, kiedy wybieramy się na zakupy, powinniśmy płacić gotówką, a nie kartą płatniczą. Wówczas bardziej panujemy nad naszym budżetem. - Powinniśmy wypłacić daną kwotę na zakupy. Płacąc kartą, kupujemy, bo oczy nie widzą - dodaje Kucia.

Ekonomista mówi, że temat podwyżek cen produktów żywnościowych jest bardzo podkręcany przez media, sam radzi studzić emocje.

- Mądre i racjonalne dysponowanie budżetem – oto jego rada na inflację.

Czytaj więcej