Czytasz: Drogowy horror na południu Katowic!

Drogowy horror na południu Katowic!

Rusza przebudowa układu drogowego przy powstającej Galerii Libero. Utrudnienia potrwają do marca przyszłego roku.

Ruszają prace przy przebudowie układu drogowego na południu Katowic, co sprawia, że nie mamy dobrych wieści dla kierowców. Ci muszą się liczyć z utrudnieniami do marca 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Uwaga! Panewnicką pojedziemy inaczej

Utrudnienia do marca 2018 roku!

Przebudowa obejmuje rejon skrzyżowania Kościuszki (DK1) i Kolejowej i ma związek z budową w tramtym rejonie Galerii Libero. Skrzyżowanie to jest jednym z kluczowych na drodze nr 81 w stronę Mikołowa. Logistycznie jest na tyle skomplikowana, że będzie prowadzona etapami, co oczywiście jest kolejnym utrudnieniem dla kierowców. Mapki kolejnych etapów zamieszczamy poniżej.

Nie ma pieniędzy na bezkolizyjny przejazd

Pierwotnie w tamtym rejonie miasto planowało budowę węzła zapewniającego bezkolizyjny przejazd drogą nr 81 między ulicami Kościuszki i Kolejową (w stronę ul. 73. Pułku Piechoty). Inwestycja na razie nie jest realizowana, wobec braku środków. W tej sytuacji inwestor stawiający obok centrum handlowe zaproponował własny projekt, który miasto zaakceptowało. 

Drogowy horror aż do marca 2018

Jak przekazało biuro prasowe katowickiego magistratu, nowe rozwiązania drogowe „mają zostać dostosowane do zwiększonego ruchu”.

Przebudowane zostaną ulica Kolejowa na odcinku od ul. Rzeszótki do ul. Rzepakowej, a także ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kolejową. Rozbudowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania ulic: Kościuszki, Kolejowej i Jankego oraz Kolejowej i Rzepakowej. Na skrzyżowaniach znajdą się skoordynowane sygnalizacje świetlne.

Bezkolizyjny zjazd do kompleksu handlowego z ul. Kościuszki (jadąc od południa w kierunku zachodnim) zapewni krótki tunel pod ul. Kościuszki. Na zjeździe do nowego obiektu na ul. Kolejowej powstanie rondo.

Ruszają prace. Co czeka kierowców?

Prace już ruszyły. Aby zmniejszyć uciążliwość dla kierowców, do września prowadzone będą przy zwężeniach jezdni. W każdym etapie robót utrzymane zostaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku na głównej ulicy Kościuszki. Objazdy, które będą wprowadzane od września, będą wynikały z okresowych zamknięć fragmentów ul. Jankego po północnej stronie ul. Kolejowej oraz ul. Kolejowej między ul. Rzeszótki i Kościuszki.

Ostatni etap prac ma wiązać się zaplanowanym do objazdem przebudowywanego odcinka ul. Kolejowej wytyczony ul. Rzepakową i Kłodnicką. W tym czasie w pobliżu powinny ruszać też inne inwestycje: związane z budową centrum przesiadkowego przy pętli tramwajowej w Brynowie (z dwupoziomowym parkingiem Park and Ride) oraz budową nowej linii tramwajowej do południowych dzielnic miasta.

Katowice - remonty Dróg także w Giszowcu i Piotrowicach - zobacz gdzie

Tak będzie wyglądała Galeria Libero i układ drogowy wokół niej:

Galeria Libero na południu Katowic

Przedstawiciele Echo Investment, spółki budującej Galerię Libero twierdzą, że przebudowa to same korzyści dla kierowców, pieszych i rowerzystów, a po jej ukończeniu wszyscy odczują większy komfort poruszania się.

- Planujemy również budowę chodników i nowych ścieżek rowerowych na całym przebudowywanym obszarze - mówi Mariusz Szatański, project manager w Dziale Centrów Handlowych Echo Investment. - Chcemy, aby klienci z całego Śląska mieli możliwość wygodnego dojazdu do naszej inwestycji. Nowy układ to również wartość dodana dla tej części miasta – dodaje Tomasz Domoń, dyrektor ds. komercjalizacji w Dziale Centrów Handlowych Echo Investment.

Otwarcie Galerii Libero zaplanowano na wiosnę 2018 roku. Znajdzie się tam ponad 150 sklepów, liczne restauracje, kawiarnie, kinowy multipleks, klub fitness.

Czytaj więcej