Czytasz: Drogowcy widmo pracują całą dobę?

Drogowcy widmo pracują całą dobę?

Na drodze nie ma służb? Dzwoń do dystrybutora

Tychy

Tychy mają dwie pługo-piaskarki, 18 ciągników, sześć samochodów dostawczych, cztery koparko-ładowarki i brygady do ręcznego odśnieżania. Agnieszka Kijas rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Tychach zapewnia, że cały sprzęt, przez całą dobę pracuje na ulicach. Mimo tego główne drogi w mieście o świcie były zaśnieżone, podobnie zresztą jak DK 86.

O tym, po których drogach poruszają się akurat pługi decyduje tu Miejski Ośrodek Dyspozycyjny, do niego też przez całą dobę można zgłaszać, w którym miejscu występują utrudnienia.

Katowice

Tego typu dyspozytorzy rozporządzają pracą we wszystkich większych miastach aglomeracji. Czesław Kopiec z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach mówi, że drogi w centrum aglomeracji odśnieża 18 pługo-posypywarek. Tu również mieszkańcy o każdej porze mogą zgłaszać zimowe problemy drogowe.

Gliwice

Całodobowo sytuacji na drogach przyglądają się też dyspozytorzy w Gliwicach, Ci pracują już od 15 października i na pracy zależy im szczególnie. - Miasto nie płaci za stałą gotowść wykonawcy akcji zima, tylko za przeprowadzone akcje – wyjaśnia Jadwiga Stiborska rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Gliwicach. Po tutejszych ulicach jeździ aż 38 maszyn, w teren wyruszają na każde wezwanie koordynatora, ale rano jak mówi Stiborksa w pierwszej kolejności odśnieżają drogi krajowe i drogi wjazdowe do miasta. - Później piaskarki wjeżdżają w osiedla – mówi Stiborska.

Wszystkie służby odpowiedzialne, że utrzymanie dróg zimą, przypominają, że nie każda droga w mieście należy do miasta. - Dzwonią do nas mieszkańcy i oczekują, że pojedziemy odśnieżyć im osiedlowy parking, a to zazwyczaj należy do obowiązku zarządcy nieruchomości – przypomina Stiborska. - O obowiązku odśnieżania chodnika przed posesją prywatnych domów, muszą pamiętać też ich mieszkańcy – dodaje.

Czytaj więcej