Czytasz: "Drach" Twardocha w wersji śląskiej

"Drach" Twardocha w wersji śląskiej

Kiedy przeczytamy "Dracha" Szczepana Twardocha po śląsku?

- To będzie duże wydarzenie dla Śląska – zapowiada Wydawnictwo Literackie. Jak podaje blog Smakksiążki.pl, „Drach” Szczepana Twardocha pojawi się w wersji śląskiej. Wiadomo, że wydarzy się to w przyszłym roku, najprawdopodobniej w pierwszej połowie roku 2018.

To będzie eksperyment, ale Twardochowi zależało, żeby czytelnicy ze Śląska mogli przeczytać jego książkę w języku, którego używają na co dzień. Grupą docelową tego tłumaczenia są właśnie Ślązacy. Czy mieszkańcy pozostałych części kraju będą chcieli przeczytać przetłumaczonego „Dracha”? Na pewno będą mieć taką możliwość, ponieważ książka ma być dystrybuowana w całym kraju.

„Drach” ukazał się pod koniec 2014 roku. Książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Akcja powieści rozgrywa się od 1906 do 2014 roku, głównie na terenach pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem. Przedstawia losy śląskiej rodziny Magnorów i Gemanderów na tle wydarzeń historycznych. Napisana jest po polsku, jednak zawiera wiele wtrąceń w innych językach, niemieckim, rosyjskim i właśnie śląskim.

Wszyscy, którzy nie mogą się doczekać na śląskiego „Dracha”, mogą sięgnąć po najnowsze dzieło Twardocha. Autor postawił na krótką formę i opublikował zbiór opowiadań „Ballada o pewniej panience”. 11 opowiadań ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego w połowie października. Literacką podróż odbędziemy na Śląsku i w stolicy, nie zabraknie przy tym czarnego humoru i językowego bogactwa.

Czytaj więcej