Silesion.PL

serwis informacyjny

Dotacje na rozwój firmy. Skąd i jak pozyskać fundusze na rozwinięcie działalności?

Odpowiedni dobór programu dofinansowania do planów rozwoju firmy

O dotacje z Funduszy Unijnych mogą starać się firmy na różnym etapie rozwoju. Planujesz pozyskać dofinansowanie? Uporządkuj swoją wiedzę – zobacz, jak starać się o dotację i czego należy dopilnować, aby nie pojawiły się problemy na etapie rozliczania projektu

Odpowiedni dobór programu dofinansowania do planów rozwoju firmy

To pierwszy krok – musisz określić, którego obszaru Twojej działalności ma dotyczyć finansowanie. Przykładowo w ramach Ścieżki SMART (działanie programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) do wyboru masz 7 modułów. O środki możesz się starać, jeżeli prowadzisz mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

Ścieżka SMART – dostępne moduły:

  • prace B+R (badawczo-rozwojowe);
  • rozwój infrastruktury B+R;
  • wdrożenie innowacji;
  • internacjonalizacja;
  • kompetencje;
  • cyfryzacja przedsiębiorstw;
  • zazielenienie przedsiębiorstw.

O czym należy pamiętać, korzystając z dotacji na rozwój firmy?

Ubieganie się o dofinansowanie z myślą o inwestycjach w rozwój oferuje wiele możliwości, ale niesie ze sobą również wiele wyzwań. Pomóc może poradnik tłumaczący, jakie są najważniejsze kwestie dotyczące dotacji – słownik pojęć przyda się z kolei, gdy jako przedsiębiorca masz styczność z tą formą finansowania po raz pierwszy.

Jak zapobiec problemom związanym z rozliczeniem projektu? Chociaż wypadków losowych nie sposób uniknąć, możesz zminimalizować ryzyko. Poznaj 5 kwestii, których należy dopilnować, korzystając z dotacji.

1. Dokumentacja księgowa

Dokumentacja księgowa stanowi podstawę rozliczenia dofinansowania. Bardzo istotne jest zatem, aby była ona prowadzona zgodnie z zasadami rachunkowości, przepisami podatkowymi i wymaganiami organizacji udzielającej finansowania.

2. Umowy z kontrahentami i zakupy

Zawierane przez przedsiębiorcę w ramach projektu objętego dofinansowaniem umowy z dostawcami i zakupy muszą być zgodne z wytycznymi, które zostały ustalone przez instytucję udzielającą dofinansowania. W tej kwestii nie ma miejsca na dowolność.

3. Umowy o pracę i cywilnoprawne

Aby zrealizować projekt, możesz zakładać zatrudnienie dodatkowych pracowników. Wówczas forma zatrudnienia nie jest bez znaczenia – będzie ona miała wpływ na koszty całkowite. Stąd też tę kwestię również należy dokładnie przeanalizować jeszcze przed złożeniem wniosku o dotację.

4. Kontakt z opiekunem projektu

Po podpisaniu umowy skontaktuje się z Tobą opiekun projektu. Warto utrzymywać z nim stały kontakt – to właśnie on udzieli Ci odpowiedzi na Twoje pytania i będzie dokonywał weryfikacji wniosków o płatność. Od tego, czy relacje z opiekunem będą układać się pomyślnie, może zależeć też możliwość ingerencji w projekt.

5. Reagowanie na zmiany

Realizując projekt, musisz wykazać się elastycznością. Ważne jest, aby natychmiast reagować na wszelkie odstępstwa od planu. Gdy są one niezależne od Twojego zespołu, pozostaje znalezienie optymalnego rozwiązania.

Jak rozliczyć dotację na rozwój firmy?

Rozliczanie projektów to mozolne zajęcie, choćby ze względu na konieczność dopełnienia wielu formalności. Stąd też wiele firm szuka merytorycznej pomocy. Czujesz, że potrzebujesz takiej asysty? Oczekujesz kompleksowego wsparcia – doradztwa zarówno w kwestii projektu, jak i rozliczenia dotacji? W tych zadaniach może pomóc Rozliczanie.com – rozliczania dofinansowań z funduszy strukturalnych podejmie się specjalista, który rozwieje wątpliwości oraz będzie mógł odwołać się do swojego doświadczenia w przypadku najbardziej skomplikowanych spraw.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024