Czytasz: Dostaniesz taką wiadomość, nie oddzwaniaj

Dostaniesz taką wiadomość, nie oddzwaniaj

Uwaga na nowe cyberoszustwo!

Nie oddzwaniaj do nikogo po takim SMS-ie… - ostrzega portal niebezpiecznik.pl. I zamieszcza taki skan wiadomości od cyberoszustów.

O co chodzi? tO kolejne cyberoszustwo.

Jeśli oddzwonimy, myśląc, że to sms od naszego operatora, stracimy pieniądze. Zawsze trzeba najpierw sprawdzić numer. Na czym polega to cyberoszustwo? W tym wypadku numer osoby wysyłjącej SMSa zaczna się od  +53. To numer kierunkowy... na Kubę. 

"Połączenie na Kubę to wedle cennika większości operatorów ostatnia strefa połączeń międzynarodowych i koszt nawet 13 PLN netto za minutę połączenia. I na tym zarabia oszust, który zapewne otrzymuje wynagrodzenie od każdej minuty — bo tak rozliczają się operatorzy — w uproszczeniu, ten z sieci, którego inicjowane jest połączenie, płaci temu, w sieci którego połączenie się kończy (por. Termination Rates)." - informuje Niebezpiecznik.pl.

Na tym polega telefoniczne cyberoszustwo.

Jak informuje policja, komputery i urządzenia cyfrowe, w tym smartfony, oraz Internet odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu nielegalnej działalności lub też w znaczny sposób pomagają w jej prowadzeniu, poprzez możliwości, które oferują, tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa (aukcje internetowe, ogłoszenia, oferty zarobkowania, usługi medialne, SMSy) oraz przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych.

zobacz: wchodziłeś na te strony po pożyczkę. To cyberoszustwo

To wszystko czyni z komputerów i internetu potężne narzędzie do popełniania cyberoszustw, przestępstw, które leżą w zainteresowaniu zarówno zorganizowanych grup przestępczych, które wykorzystują sieć i systemy komputerowe jako nowy instrument prowadzenia nielegalnej działalności, jak i pojedynczych cyberprzestępców. 

Warto wiedzieć, że podstawowym aktem prawnym, na którym opiera się walka z cyberprzestępczością w Polsce jest ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), a w szczególności:
Art. 190a § 2 – podszywanie się pod inną osobę, fałszywe profile,
Art. 202 kk – dot. treści pedofilskich,
Art. 256 kk – ekstremizm polityczny – treści faszystowskie,
Art. 267 § 1 kk – nieuprawnione uzyskanie informacji (hacking),
Art. 267 § 2 kk – podsłuch komputerowy (sniffing),
Art. 268 § 2 kk – udaremnienie uzyskania informacji,
Art. 268a kk – udaremnienie dostępu do danych informatycznych,
Art. 269 § 1 i 2 kk – sabotaż komputerowy,
Art. 269a kk – rozpowszechnianie złośliwych programów oraz cracking,
Art. 269b kk – tzw. „narzędzia hacker’skie”,
Art. 271 kk – handel fikcyjnymi kosztami,
Art. 286 kk – oszustwo popełniane za pośrednictwem Internetu,
Art. 287 kk – oszustwo komputerowe.

Podstawowym aktem prawnym, na którym opiera się ochrona prawa autorskiego i praw pokrewnych w Polsce, które też w ramach zwalczania przestępczości gospodarczej wchodzą w szeroko rozumianą przestępczość komputerową, jest ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.). Pozostałe regulacje, mające charakter pomocniczy.

Czytaj więcej