Czytasz: Śląska Polonia głosowała na Trumpa. Będzie śledzić wizytę

Śląska Polonia głosowała na Trumpa. Będzie śledzić wizytę

Leżąca na pustkowiu Teksasu Panna Maria - najsłynniejsza „śląska wioska” w Stanach Zjednoczonych - z zaciekawieniem oczekuje na wizytę Donalda Trumpa w Warszawie.

Amerykanie na ich nazwiskach często łamią sobie język. Moczygemba, Kowolik, Polok, Piegza, Korus, Korzekwa czy Jarzombek. Do niewielkiej wioski niedaleko San Antonio przybyli w połowie XIX wieku. Skuszeni wizją czekającego na Dzikim Zachodzie dobrobytu. Dziś Pannę Marię zamieszkuje około stu mieszkańców. U niektórych wciąż słychać dialekt śląski.

Legendarny Air Force One. To nim przyleci Trump

Jak zwykle Na demokratę? raczej nie

O śląskiej wiosce zrobiło się głośno w polskich mediach tuż przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi w Stanach. Panna Maria, która do tej pory w większości głosowała na demokratów, przyznawała wprost: - Jesteśmy zawiedzeni. Niektórzy przed kamerami deklarowali wprost: - Zagłosujemy na Trumpa!”.

Ówczesny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych skrzętnie to zresztą wykorzystywał. Na swoich profilach społecznościowych Donald Trump, bez najmniejszych oporów zamieszczał zdjęcia z przedstawicielami amerykańskiej Polonii.

Polonia pomogła Trumpowi

I stało się. Znany biznesmen-hotelarz został głową państwa. - Polonia mocno mu w tym pomogła – przekonywali analizujący wybory. Także ta z Panny Marii. Nic dziwnego, że wizyta Trumpa w Polsce jest teraz tematem numer jeden nie tylko w naszym kraju. - Będziemy ją uważnie śledzić – zapewniają potomkowie śląskich założycieli Panny Marii. Przypomnijmy; prezydent Trump przylatuje do Warszawy dziś wieczorem. Oficjalna część jego wizyty zaczyna się we czwartek rano, od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wizy zostaną, nic się w tej kwestii nie zmieni

Śledzić będzie ją też Śląsk. Zwłaszcza naukowcy z Ameryką związani na co dzień. Tak jak dr hab. Paweł Jędrzejko, kierownik Zakładu Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Uniwersytetu Śląskiego. Czego spodziewa się po wizycie amerykańskiej głowy państwa? - Powiem może czego się nie spodziewam – mówi przewrotnie naukowiec. - Nie spodziewam się by po wizycie Trumpa zmieniła się polityka wizowa. Powód jest bardzo prosty. Ameryka mogła pozwolić sobie na zniesienie wiz w przypadku Estonii, Czech, Litwy czy Łotwy, bo to małe państwa. Mają od 3 do 8 mln mieszkańców, przy czym w Polsce jest ich ponad 37 mln – tłumaczy dr Jędrzejko.

Dodaje: - Trzeba pamiętać, że wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce to ważne wydarzenie. Możemy Trumpa lubić lub nie, popierać lub nie, ale fakt jest taki, że głowa tak potężnego państwa zasługuje na przyjęcie z szacunkiem – uważa naukowiec.

Trump w Polsce - Program wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Trump w Polsce - program wizyty Donalda Trumpa 5 lipca (środa)

  • 22.00 - przylot prezydenta Donalda Trumpa na lotnisko Okęcie i przejazd na nocleg w hotelu Marriott.

Trump w Polsce - program wizyty Donalda Trumpa 6 lipca (czwartek)

  • 09.30 - przyjazd prezydenta Donalda Trumpa na Zamek Królewski w Warszawie.
  • 09.40 - powitanie prezydenta Donalda Trumpa przez prezydenta Andrzeja Dudę.
  • 09.45 - rozmowy prezydentów Dudy i Trumpa na Zamku Królewskim - najpierw odbędzie się spotkanie w cztery oczy, a następnie spotkanie całych delegacji.
  • 10.40 - oświadczenia prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa po spotkaniu na Zamku Królewskim.
  • 11.00 - początek Szczytu Trójmorza na Zamku Królewskim.
  • 11.20 - przemówienie prezydenta Trumpa na sesji transatlantyckiej Szczytu Trójmorza na Zamku Królewskim.
  • 12.30 - zakończenie I sesji Szczytu Trójmorza, po której przywódcy udadzą się na plac Krasińskich.
  • 13.10 - złożenie przez prezydenta Trumpa wieńców oraz przemówienie do narodu polskiego na placu Krasińskich - obecni będą wszyscy uczestnicy Szczytu Trójmorza.
  • 14.00 - wylot prezydenta Donalda Trumpa z Warszawy do Niemiec.

Czytaj więcej