Czytasz: Dom nowoczesny - rytm i kompozycja

Dom nowoczesny - rytm i kompozycja

Max-Fliz obsługuje inwestycje deweloperskie, biznesowe oraz publiczne, wyposażając osiedla mieszkaniowe, hotele, pensjonaty, domy wczasowe, restauracje, bary, szkoły, urzędy, przychodnie, szpitale, hale sportowe, lokale usługowe, biura i gabinety w meble, płytki i kamień naturalny, armaturę i ceramikę łazienkową oraz oświetlenie. Zaufały nam już setki firm, a inwestycje, w których braliśmy udział, służą Klientom w całej Polsce.

KTO ZA TYM STOI?

Sewer Sulima Samujłło

Właściciel pracowni projektowej „Sulima”, architekt projektujący rezydencje, budynki jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej, jak również wnętrza. Skończył krakowską Politechnikę i od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem. Często projektuje budynek, jego wnętrze i całe otoczenie.

Architekt o swojej pracy przy projekcie mówi tak:
„Projektując budynek, kompozycję często opieram na wzajemnych relacjach pomiędzy elementami oraz przestrzenią między nimi.  Podobnie, gdy na białej ścianie rozmieszcza się otwory okienne, projektując tym samym elewację budynku, tak tu tworzy się wzajemne relacje między powtarzalnymi modułami budowli, komponując obiekt. Powtarzalność elementów nadaje rytm kompozycji. Budynek ma swój początek i koniec, tworzy zamkniętą całość na podobieństwo utworu muzycznego, filmowego czy literackiego.”

W przedmiotowym projekcie, podstawowym powtarzającym się elementem jest prosta bryła z dachem spadzistym. Ściany i dach zostały wykonane z tego samego materiału, aby wzmocnić efekt. Ich płynne przejście tworzy czytelną i zarazem wyrazistą formę.

Wszystkie powtarzalne elementy nieznacznie się jednak od siebie różnią. Moduł zlokalizowany najbliżej wjazdu na posesję jest najbardziej zamknięty, stanowi początek „utworu”. Ostatnia bryła z zadaszonym tarasem, jest natomiast otwarta na ogród, zamykając kompozycję.

Przesunięcie poszczególnych modułów względem siebie pozwala na uzyskanie zbioru przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, które przenikają się wzajemnie i  integrują z otoczeniem. Podczas projektowania wnętrz, przyjęto podobną filozofię. Górna kondygnacja została zawieszona w przestrzeni wydzielonej przez ściany i dach, co pozwoliło na zintegrowanie obu pięter.

Wzajemne przenikanie widoczne jest na każdym poziomie komponowania budynku. Dzięki temu uzyskano intrygujące, oryginalne wnętrza.

Sposób kompozycji wnętrz, całej bryły oraz jej relacji z otoczeniem jest prosty, jasny i oparty o jedną ideę.
Istotnym elementem zachowania idei projektowej była moja obecność i uczestnictwo podczas wszystkich etapów powstawania obiektu. Od projektu, po realizację wszystkich elementów; bryły, wnętrz i ogrodu. Efekt udało się również uzyskać dzięki obecnemu reżimowi – podporządkowaniu się każdego uczestnika inwestycji. Wymagało to zrozumienia i akceptacji koncepcji projektowej podczas całego procesu budowy.

Gdy mam okazję współpracować z osobami charakteryzującymi się dużym wyczuciem, zrozumieniem i dobrą intuicją, praca sprawia mi przyjemność i satysfakcję, a efekt końcowy zasługuje na miano dzieła.
Uważam, że „Sulima” to firma godna zaufania dla inwestorów poszukujących oryginalnej, funkcjonalnej i zwracającej na siebie uwagę architektury.

Ogród - prywatna leśna polana w centrum miasta

Celem głównym projektu było stworzenie prywatnej, zielonej enklawy pośród istniejącej zwartej zabudowy miejskiej otoczonej licznymi dojazdami do prywatnych posesji. Wzorem dla kompozycji ogrodu stała się malownicza leśna polana otoczona bujną zielenią z gatunkami drzew i krzewów charakterystycznymi dla typowego dzikiego boru, nieśmiało przepuszczającymi promienie słońca do centrum ogrodu. Naszym zadaniem było zrealizowanie przydomowego zielonego wnętrza, które miało w stosunkowo szybkim tempie otoczyć duży taras i trawniki wokół domu.

Zaproponowane nieregularne, gęste nasadzenia z jednej strony izolują bryłę domu od zgiełku miasta dając możliwość pełnego relaksu dla domowników, z drugiej strony wkomponowują działkę w otaczający ją dojrzały drzewostan pobliskiego zabytkowego fortu obronnego.

Dzięki odpowiednio zestawionym przy realizacji ogrodu licznym gatunkom selekcjonowanych jodeł i świerków mieszkańcy domu mogą cieszyć się rozwijającym w szybkim tempie naturalnym runem leśnym uzupełnionym między innymi sadzonkami smacznych jagód, borówek i poziomek.

My najbardziej dumni jesteśmy z pięknych, kilkumetrowych okazów sosny, które przyjęły się w strefie wjazdu na posesję i od początku nadają indywidualny charakter tego ogrodu.

Celowo osiągnięty kontrast pomiędzy nowoczesną bryłą architektury domu, a trochę dziko rosnącą przyrodą w jego otoczeniu potęgują panujący w ogrodzie spokój i pozwalają zapomnieć o wielkim mieście, które jest tuż, tuż.

 

Czytaj więcej