Czytasz: Powstanie górniczy gigant
Grzegorz Tobiszowski zakończył konsultacje ze związkowcami KHW i PGG.

Połączenie KHW i PGG

W Katowicach podpisano porozumienie społeczne, określające warunki połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

W katowickiej siedzibie PGG wznowiono konsultacje ws. warunków połączenia spółek węglowych. W spotkaniu ze związkowcami z KHW i PGG bierze udział minister Grzegorz Tobiszowski.

Od tej decyzji zależy przyszłość KHW

Podpisanie porozumienia otwiera drogę do połączenia górniczych firm. 1 kwietnia ma powstać największa górnicza spółka, zatrudniająca ponad 43 tys. osób w dziewięciu kopalniach.

Zasadnicza treść porozumienia została ustalona w poniedziałek, kiedy zaakceptowały ją trzy z 14 związków działających w KHW. Podczas wtorkowych, zakończonych po północy obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, do dokumentu wprowadzono dalsze poprawki, wzmacniające gwarancje pracownicze - w tej formie porozumienie zaakceptowały pozostałe związki.

W środę rano związkowcy ponownie spotkali się w siedzibie PGG z wiceministrem Tobiszowskim. Tuż przed południem w Katowicach podpisano porozumienie społeczne, określające warunki połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

Porozumienie gwarantuje całej ok. 13-tysięcznej załodze holdingu pracę w Polskiej Grupie Górniczej. Obowiązujący w KHW układ zbiorowy pracy zostanie rozwiązany, a pracownicy będą wynagradzani według zasad obowiązujących w Grupie, co dla dużej części górników ma oznaczać wyższe miesięczne uposażenia. W ciągu roku ma być wynegocjowany nowy układ zbiorowy dla całej PGG.

PUNKTY SPORNE połączenia KHW i PGG

Jednym z punktów spornych w negocjacjach była sprawa terminów przekazania do spółki restrukturyzacyjnej dwóch kopalń KHW: Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla, oraz ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części kopalni Wujek. W załączniku do porozumienia ustalono, że specjalny zespół przeanalizuje m.in. zasadność włączenia Śląska do należącej do PGG kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.

INWESTORZY

Jeszcze dziś ma odbyć się spotkanie z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną PGG. Suma jest niebagatelna, bo wynosi blisko 1 miliard złotych. 700 mln zł gwarantują Węglokoks, Enea i TF Silesia. W czwartek natomiast odbędzie się spotkanie z instytucjami finansowymi, które blisko pięć lat temu objęły warte ponad 1,2 mld zł obligacje KHW.

Czytaj więcej