Czytasz: Są pieniądze na budowę węzła "Sądowa" w Katowicach!

Są pieniądze na budowę węzła "Sądowa" w Katowicach!

Prawie 60 mln będzie kosztować węzeł przesiadkowy "Sądowa", Unia wyłoży 60 proc. tej kwoty. W Ministerstwie Rozwoju podpisano dziś umowę.

Przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice w Ministerstwie Rozwoju podpisali umowę na dofinansowanie węzła przesiadkowego „Sądowa” w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Wartość całkowita projektu to 59,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 34,6 mln zł (blisko 60 proc. wartości projektu).

-  W Katowicach czeka nas prawdziwa rewolucja komunikacyjna. Kładziemy duży nacisk na rozwój i promowanie transportu publicznego. Rozpoczęliśmy prace nad centrum przesiadkowym w Ligocie, trwają przetargi na inwestycje na Zawodziu i w Brynowie, a w planach mamy łącznie aż osiem takich inwestycji. Kolejną dobrą wiadomością jest pozyskanie środków na węzeł Sądowa, który będzie dedykowany wszystkim mieszkańcom metropolii, którzy będą udawać się w dłuższe podróże – zarówno w kraju, jak i zagranicą. Chcemy jak najszybciej przystąpić do procedury przetargowej, tak by jeszcze w 2019 roku z węzła przesiadkowego mogli korzystać podróżni – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Węzły przesiadkowe pozwolą mieszkańcom oszczędzać czas i pieniądze, a dodatkową korzyścią będzie mniejsza emisja spalin oraz zmniejszenie poziomu hałasu – dodaje prezydent.

Węzeł przesiadkowy powstanie przy ulicy Sądowej i będzie umożliwiał swobodne przesiadki z autobusów komunikacji miejskiej na autobusy dalekobieżne. Infrastruktura obejmuje także budynek podróżny, w którym na parterze znajdzie się poczekalnia dla połączeń lokalnych oraz na piętrze dla połączeń międzynarodowych. Dodatkowo w budynku znajdzie się infrastruktura towarzysząca – toaleta, mała gastronomia, punkt prasowy, przechowalnia bagażu. Projekty uwzględniają potrzeby kierowców autobusów dalekobieżnych – dyspozytornię, specjalne pomieszczenia i sanitariaty. Na terenie węzła przesiadkowego znajdzie się także wiata rowerowa, parking oraz mała architektura i zieleń.

 ZObacz jak będzie wyglądał węzeł przesiadkowy "Sądowa":

Ogłoszenie przetargu na realizację węzła przesiadkowego „Sądowa” zaplanowane jest jeszcze na lipiec. Po wyłonieniu wykonawcy na realizację zadania będzie miał on 22 miesiące, tak aby inwestycja była gotowa jesienią 2019 roku.

Czytaj więcej