Czytasz: Ekstra kasa na kulturę. Kto dostanie najwięcej?

Ekstra kasa na kulturę. Kto dostanie najwięcej?

Henryk Mercik: “Nie sztuką dać tyle, żeby było na płace, żeby aktorzy, śpiewacy sobie siedzieli i odkurzali dekoracje w piwnicy.”

19 instytucji zarządzanych przez województwo śląskie otrzyma dodatkowe środki. Na rozwój kultury radni sejmiku województwa śląskiego przeznaczyli 19,4 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na bieżąca działalność instytucji kultury, jak i organizację imprez czy też realizację projektów o charakterze kulturalnym.

Wśród nich 200 tys. zł. na rekonstrukcje filmową filmów Kazimierza Kutza, odtworzenie drewnianego kościoła protestanckiego z Bytomia-Bobrka w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie (ok. 650 tys. zł), organizacja Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga przez Filharmonię Śląską (800 tys. zł).

- Staraliśmy się rozdzielić pieniądze sprawiedliwie, ale to nie oznacza, że po równo. Jest kilka priorytetowych instytucji - w tym Teatr Rozrywki  w Chorzowie, Opera Śląska w Bytomiu czy Filharmonia Śląska w Katowicach - mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego. - Nie sztuką dać tyle, żeby wystarczyło na płace, żeby aktorzy, śpiewacy sobie siedzieli i odkurzali dekoracje w piwnicy. Sztuką jest dać takie pieniądze, aby starczyło na dodatkowe projekty, premiery.

Opera Śląska w Bytomiu na dużym plusie. Będą podwyżki!

Najwięcej z puli otrzyma Opera Śląska w Bytomiu. Urząd Marszałkowski przekaże na działalność tej instytucji dodatkowo 3,7 mln złotych. Kwota ta zostanie przeznaczona na premiery, co najmniej 3, w tym jedna sztuka ma być adresowana specjalnie dla młodszej widowni. Dyrektor Opery podczas briefingu zapewniał, że dodatkowy strumień pieniędzy odczują także pracownicy placówki.

- Dodatkowe fundusze przeznaczymy na dalszy rozwój Opery i wzbogacenie repertuaru. Zamierzamy wznowić Aidę, być może z udziałem Małgorzaty Walewskiej, do końca roku chcielibyśmy także zaproponować coś dla dzieci, a dla starszych widzów - operetkę - dodaje Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. - Będzie to też szansa na podniesienie płac pracowników. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2010 roku.

>> RELACJA Z PREMIERY "MOCy PRZEZNACZENIA" <<

Wśród szczęśliwych instytucji, które dostaną dodatkowe pieniądze znalazły się jeszcze - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1,4 mln zł), Teatr Rozrywki w Chorzowie (1,9 mln zł), Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego w Katowicach (2,2 mln zł).

Impreza otwarcia Stadionu Śląskiego +2,9 mln złotych

Remont Stadionu Ślaskiego w Chorzowie
Remont Stadionu Ślaskiego w Chorzowie

Na organizację imprezy otwarcia Stadionu Śląskiego w Chorzowie przez Ars Cameralis Silesiae Superiors Katowice radni przeznaczyli 2,9 mln złotych. Jak widać, to jedna z najwyższych kwot. Jednak żaden z obecnych na briefingu urzędników nie wspomniał słowem o tym przedsięwzięciu. Skupiono się na Operze i teatrach w Chorzowie oraz w Katowicach. Na ten moment nie wiemy jeszcze kto i kiedy dokładnie wystąpi na otwarciu Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Zakończenie robót remontowych trwające od 2009 na stadionie planowane jest na pierwszą połowę roku. Pierwsze imprezy mogłyby się odbyć na jesieni.

Czy i Kiedy Ministerstwo da 5 mln na zespół Śląsk?

Powrócił także temat dofinansowania zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zarząd Województwa dołoży kolejne 346 tysięcy złotych, co w sumie da kwotę 17 mln złotych dotacji na ten rok. Niebawem ma się okazać, czy działalność zespołu wesprze ministerstwo edukacji.

- Jesteśmy o krok od tego, aby ministerstwo kultury przeznaczyło 5 mln złotych dofinansowania Zespołu Śląsk, ale to nie będzie tak, że my się wycofamy z naszym wsparciem, wręcz przeciwnie - mówił Henryk Mercik. - Zamierzamy utrzymać finansowanie na dotychczasowym poziomie po to, aby Zespół mógł zrobić krok do przodu.

Najmniej z dodatkowej puli otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - zaledwie 16 688 złotych.

- Nie powiem, że pieniądze zostały rozdzielone zgodnie z potrzebami, ale były konsultacje. Tyle ile tych środków było, to tyle zostało rozdzielonych - skomentowała Lucyna Ekkert, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Czytaj więcej