Czytasz: Dobre zarobki, ale duża odpowiedzialność!

Dobre zarobki, ale duża odpowiedzialność!

Ruszył nabór na kurs dla przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego. Jakie warunki trzeba spełnić?

Do końca kwietnia można zgłosić chęć udziału w kursie, po którym będzie można wykonywać jeden z najbardziej odpowiedzialnych, stresujących, ale też dobrze płatnych zawodów - kontrolera ruchu lotniczego. Szkolenie trwa aż dwa lata i odbywa się w specjalnym ośrodku Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Zobacz jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego:

Formalne wymagania mogą się wydawać niezbyt wygórowane - wykształcenie min. średnie, doskonała znajomość języka angielskiego i polskiego w mowie i piśmie, dobry stan zdrowia. Jednak pozostałe oczekiwania względem kandydatów są już nieco większe:

“szybko i odpowiedzialnie podejmujesz decyzje, jesteś spostrzegawczy i dobrze orientujesz się w przestrzeni, skutecznie radzisz sobie ze stresem, osiągasz założone cele, potrafisz współpracować w zespole, jesteś zmotywowany do nabywania nowej wiedzy i umiejętności” - to druga część wymagań.

Nabór na szkolenie na kontrolera ruchu lotniczego w Warszawie

Wypełniony formularz aplikacyjny należy przesłać do 30 kwietnia, a później, jeżeli pozytywnie przeszedłeś pierwszy stopień rekrutacji, zostaniesz zaproszony na kilkudniowe testy językowe, psychologiczne i rozmowę kwalifikacyjną. Na kurs zostanie przyjętych około 20-25 osób. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że ukończy go kilkanaście osób. Zanim to jednak nastąpi, na uczestników czeka dużo nauki, stresu i egzaminów praktycznych i teoretycznych.

“Co oferujemy? Inwestowanie podczas kursu w rozwój Twoich predyspozycji oraz umiejętności, a po uzyskaniu licencji Kontrolera Ruchu Lotniczego, dodatkowo, bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Po ukończonym szkoleniu prace w organie zarządzania ruchem lotniczym w Warszawie”

- Uczestnik kursu, z chwilą jego podjęcia, staje się pracownikiem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i dostaje za udział w szkoleniu pensję. Ścieżka dojścia jest dość skomplikowana i trudna, ale udaje się pozytywnie zakończyć kurs osobom, które mają bardzo do tego zawodu odpowiednie predyspozycje - mówi Michał Karpiński, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego?

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego kursant może liczyć na umowę o pracę i “bardzo atrakcyjne wynagrodzenie” - jakie? O to pytam rzecznika PAŻP-u.

- Zarobki są adekwatne do skali odpowiedzialności - patrząc na całą Agencję, codziennie nasi kontrolerzy ruchu lotniczego obsługują nawet do 2,5 tysiąca operacji lotniczych, czyli 2,5 tysiąca samolotów. Są więc odpowiedzialni za blisko pół miliona pasażerów - tłumaczy Mikołaj Karpiński z PAŻP-u.

Tajemnicą poliszynela jest, że kontrolerzy zarabiają od 8 do 10 tysięcy złotych. Ich dzień pracy trwa 7,5 godziny, z czego 2 godziny stanowi obowiązkowa przerwa.

Czytaj więcej