Czytasz: Dobra wiadomość dla rodziców z Katowic. Skorzystają!

Dobra wiadomość dla rodziców z Katowic. Skorzystają!

Było 400 zł. Będzie 600 zł. Katowice obiecują zwiększenie dopłat do niepublicznych żłobków.

- Według danych Unii Metropolii Polskich Katowice, jako jedno z kilku miast wojewódzkich dotują pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych - mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa magistratu w Katowicach. Dodaje, że miasto ma również najniższą opłatę stałą za opiekę w żłobku miejskim. Wynosi ona 150 zł miesięcznie na jedno dziecko, a w przypadku rodzeństwa po 75 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wyżywienie w kwocie 5 złotych dziennie, czyli na przystępnym dla rodziców poziomie.

A co z prywatnymi żłobkami?

W żłobkach niepublicznych opłata, dzięki dopłatom miasta Katowice, jest stosunkowo niska. Będzie jeszcze niższa. Bo zgodnie z najnowszym projektem uchwały, rodzicom będzie jeszcze lżej.

- Wychodząc naprzeciw rodzicom, zaproponowano zwiększenie wysokości dotacji celowej udzielanej podmiotom prowadzącym żłobki na terenie Katowic z kwoty 400 zł miesięcznie do kwoty 600 zł miesięcznie - informuje Lipka.

Dodaje, że takie rozwiązanie sprawi, że rodzice maksymalnie mogą ponieść opłatę w wysokości 300 zł, czyli o 100 zł mniej niż obecnie.

Dotacja dla 880 małych katowiczan

Jeżeli radni przyjmą uchwałę nastąpią zmiany w budżecie miasta. Na ten cel w tym roku zabezpieczona zostanie kwota 4,1 mln zł w 2018 roku (obecnie jest to 3,5 mln zł) oraz kolejny na rok - prawie 5,4 mln zł. - Obecnie miasto Katowice udziela dotacji dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki dla 880 katowickich dzieci – zaznacza katowicki magistrat.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach dynamicznie zwiększa się liczba miejsc w żłobkach publicznych. W latach 2015 – 2016 w Katowicach powstało 170 nowych miejsc. Kolejne 42 miejsca zostały utworzone w marcu tego roku na os. Tysiącleciu, a obecnie trwa nabór do nowego oddziału żłobka na Kostuchnie, gdzie zostanie uruchomionych kolejnych 60 miejsc. Otwarcie tego oddziału zaplanowano w pierwszej połowie czerwca 2018 roki. Skutek? Łącznie w Katowicach będzie funkcjonować 891 miejsc w Żłobku Miejskim w Katowicach.

Czytaj więcej