Czytasz: Do szkoły ciś na kole
Rybnik promuje zdrowy tryb życia i zachęca młodzież do jazdy na rowerze.

Wszystko w ramach ogólnopolskiej kampanii "Rowerowy Maj". W akcji bierze udział 397 szkół i przedszkoli, w tym 21 rybnickich placówki. Rybnik to jedyne miasto w województwie, które dołączyło do wydarzenia. Namawiają dzieci, żeby "do szkoły cisły na kole".

Rowerem do szkoły

Pomysłodawcy akcji nie chcą, aby dzieci oglądały świat zza szyb samochodu. Od 4 lat promują aktywności fizyczne rodziców. Z myślą o zdrowiu psychicznym i fizycznym.   

– Kampania „Rowerowy maj” została zainaugurowana 4 lata temu przez Gdańsk. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku dołącza Rybnik. W przedsięwzięciu udział wezmą prawie wszystkie szkoły podstawowe – co przekłada się na 3169 potencjalnych uczestników. Doświadczenia innych miast pokazują, że z roku na rok przybywa chętnych do tego, by drogę do szkoły przebywać na rowerze. Jestem przekonany, że w Rybniku będzie podobnie – zauważa Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Rybnika.

Na efekty nie trzeba było czekać długo. Do końca wydarzenia jeszcze zostało 15 dni, a od samego początku wiaty pękają w szwach. Dzieci bardzo chętnie podróżują rowerami.
- Obecnie frekwencja w niemalże każdym oddziale to jakieś minimum 70%. Dyrektorzy już planują kolejne inwestycje w stojaki i wiaty rowerowe. Dzieje się - komentuje Oficer Rowerowy Rybnika. 

 Zdjęcia: Facebook/Oficer Rowerowy Rybnik

nagroda za aktywność

Ma być bezpiecznie i aktywnie. Jednak to nie koniec. Mali rowerzyści zostaną nagrodzeni. Najbardziej rowerowe szkoły w mieście otrzymają odpowiednio nagrody pieniężne, najlepsze klasy w każdej szkole – bilety grupowe na wyjazdy klasowe, dla najaktywniejszych uczniów przygotowano – akcesoria rowerowe. 

– O tym, która szkoła przystępuje do wyzwania, a która nie, decydowali wspólnie rodzice i dyrektorzy danej placówki. Robimy pierwszy raz akcję w pewnym sensie na przekór społeczeństwu. Wielu rodziców chciałoby dowozić dzieci do samej klasy. My chcemy rodziców zmobilizować do podejścia odwrotnego, do tego, by zachęcić dzieci do ruchu, by pozwolić im na samodzielność albo uczestniczyć w akcji razem z nimi – zaznacza Tadeusz Bonk z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika, koordynator szkolny akcji Rowerowy maj.

Co zrobić z rowerem po przyjeździe do szkoły? Miasto wyszło naprzeciw tego problemu i przy 31 szkołach postawiło wiaty rowerowe. Konstrukcje pojawiły się w maju i na stałe wpiszą się w miejski krajobraz przez co pojazdy mają cały czas być bezpieczne. 

Włodarze miasta już podsumowują pierwsze dni akcji. Na razie wysunięto jeden wniosek — miasto potrzebuje dodatkowych stojaków i wiat. 

 - Kilnadziesiąt wiat, które postawiliśmy, to wciąż za mało. Musimy zakupić nowe stojaki i zadaszenia. Takie indwestycje nas nie smucą, ponieważ najważniejsza jest dla nas aktywność dzieci - komentuje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta.  

Czytaj więcej