Czytasz: Do kościoła w uroczystość Piotra i Pawła?

Do kościoła w uroczystość Piotra i Pawła?

Dziś 29 czerwca. Imieniny obchodzą Piotr i Paweł. To także uroczystość liturgiczna w kościele, w której wspominamy świętych apostołów. Czy tego dnia trzeba iść na mszę?

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest w kościele katolickim, ale też w prawosławnym. W ten sposób podkreślono zasługi świętych dla Kościoła, a wiara i powołanie mają być przykładem dla wszystkich wiernych.

Święto to obchodzone jest od 258 roku. Męczenników wspomina się zazwyczaj w dniu ich śmierci. Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie. To tam zginęli i tam dziś znajdują się ich relikwie. Tradycja mówi, że Piotr i Paweł zginęli w tym samym dniu i tym samym roku. Dziś ta teoria jest uznawana za mylną.

Piotr na krzyżu, Paweł od miecza

Święty Piotr był ukochanym uczniem Jezusa i jego następcą. Chrystus nazwał go „opoką, na której zbuduje swój Kościół, którego nie przemogą bramy piekielne”. Piotr miał dostać też klucze do Królestwa Niebieskiego. Mówi się o nim, jako o pierwszym papieżu. Wskrzeszał umarłych i głosił słowo Jezusa. Poniósł śmierć męczeńską na wzgórzu watykańskim. Został ukrzyżowany, ale głową w dół, bo czuł się niegodny umierać tak, jak Chrystus. Nad jego grobem, cesarz Konstantyn postawił Bazylikę, którą dziś odwiedzają wierni z całego świata.

Uroczystość św. Piotra i Pawła - co to za święto?

Święty Paweł napisał 13 listów do gmin chrześcijańskich, które dziś weszły w skład Nowego Testamentu. Był aresztowany i poniósł śmierć męczeńską ok. 67 roku n.e. w Rzymie. Podobno zginął od miecza.

Trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Piotra i Pawła nie jest świętem nakazanym, a więc nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy. Kościół jedynie zachęca wiernych, by zgodnie z tradycją, wzięli udział w eucharystii.

Wszystkim Piotrom i Pawłom składamy życzenia imieninowe.

Czytaj więcej