Czytasz: Nowa solanka. Wstęp za symboliczną złotówkę!

Nowa solanka. Wstęp za symboliczną złotówkę!

"Zawartość jodu, bromu, wapnia, magnezu, krzemu czy selenu w zabłockiej solance należy do najwyższych na świecie".

W gminie Pawłowice pod Pszczyną kończy się właśnie budowa inhalatorium. Solanka, którą będziemy tu wdychać, wydobywana jest w sąsiednim Zabłociu, małej wsi położnej w powiecie cieszyńskim. Zawartość jodu, bromu, wapnia, magnezu, krzemu czy selenu w zabłockiej solance należy do najwyższych na świecie.

Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice, budowę inhalatorium w zabytkowym parku obok Willi Reitzensteinów w Pawłowicach zapowiadał już kilka lat temu. W maju udało się rozpocząć tą jakże ważną dla gminy górniczej inwestycję.

Solanka pomoże gónikom

Wdychanie powietrza bogatego w mikroelementy ważne jest bowiem dla sprawnego funkcjonowania organizmu. Regularne przebywanie w inhalatorium, dzięki wdychaniu jodu pozwala m.in. prawidłowo funkcjonować tarczycy, ale też oczyszczać płuca i oskrzela. To szczególnie ważne w przypadku osób pracujących w dużym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Górnicy, których w gminie dzięki kopani Pniówek nie barku, będą mieć w końcu gdzie się dotleniać. Wizyty w inhalatorium łagodzą ponadto objawy alergii, wzmacniają odporność i przeciwdziałają nawracającym chorobom układu oddechowego.

W środku solankowa fontanna

Powstający obiektu ma powierzchnię 250 m kw. i jedną ścianę będzie dzielił z wcześniej wspomnianą Willą Reitzensteinów. Obecnie działa w niej ośrodek zdrowia i niepubliczna poradnia pedagogiczno-psychologiczna.

Elementem charakterystycznym budowli jest przeszklona ściana i wieża nad głównym wejściem doświetlająca wnętrze. Kolorystyka wnętrza jest utrzymana w tonacji biało-szarej. W inhalatorium znajdą się drewniane ławki oraz urządzenia do zabawy dla najmłodszych. Solanka będzie rozpylana w powietrzu z fontanny za pomocą specjalnych dysz.

Wejście za złotówkę

Z inhalatorium jednorazowo będzie mogło skorzystać ok. 30 osób. Wewnątrz znajdą się sanitariaty i poidełko z wodą ze studni głębinowej.

- Inhalatorium będzie otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8 do 20, a w soboty i niedziele od 9 do 20 - zapowiada Beata Cyganek z Referatu Promocji i Integracji Europejskiej w Urzędzie Gminy Pawłowice.

Wstęp do inhalatorium będzie kosztował symboliczną złotówkę. Otwarcie obiektu zaplanowano na 11 listopada. Wartość inwestycji wynosi ok. 2,3 mln zł.

Czytaj więcej