Czytasz: Do Katowic zmierza "Pielgrzymka klimatyczna"

Do Katowic zmierza "Pielgrzymka klimatyczna"

Grupa niemieckich emerytów wyruszyła we wrześniu z Bonn. W Katowicach będą w piątek.

Niemieccy emeryci postanowili w specyficzny sposób zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych. Grupa 12. pielgrzymów opuściła Bonn 9. września. Pielgrzymka klimatyczna do Katowic dotrze w piątek. Dzisiaj są Tychach.

Pierwsza edycja ekumenicznej pielgrzymki na rzecz sprawiedliwości klimatycznej prowadziła w 2015 roku z Flensburga do Paryża. To w nim odbywał się szczyt klimatyczny COP21. Wyprawa do Katowic, to trzecia edycja pielgrzymki klimatycznej

- Pan Bóg stworzył nas tymi, którzy mają rozsądnie gospodarować, a nie tymi, którzy wykorzystają wszystko do cna - mówi ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

COP24: PIELGRZYMKA KLIMATYCZNA DOTRZE DO KATOWIC

W tym roku pielgrzymka wiedzie przez Niemcy. Celem pątników są kluczowe miejsca dla walki ze zmianami klimatu. To m.in. Hambach w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie mieszczą sie największe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego.

- Z mojej perspektywy jest to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ Kościoły powinny być zaangażowane w coś, co teologicznie nazywamy ochroną stworzenia. Musimy dbać o Ziemię, abyśmy nie wykorzystali wszelkich jej zasobów, aby następne pokolenia miały gdzie żyć - dodaje ks. Giemza.

Data wyruszenia z Niemiec nie była dziełem przypadku. 70 lat temu powstała Rada Ekumeniczna Kościołów w Niemczech. Pielgrzymkę koordynuje Ewangelicko-Augsburskie Dzieło Misyjne w Lipsku. Wśród patronów pielgrzymki możemy wyróżnić: biskupa Ewangelickego Kościoła Berlina Markusa Droege, arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schicka oraz byłą minister ochrony śodowiska Barbarę Hendricks.

DO KATOWIC PRZEZ TYCHY, GLIWICE I BYTOM

- Dane, które przedstawiane są przez różne organizacje, choć są do nich różne podejścia, biją raczej na alarm. Trzeba więc się dokładnie zastanowić, w jaki sposób niszczymy planetę i co możemy z tym zrobić - mówi ks. Grzegorz Giemza.

Pielgrzymi z Niemiec nie przejdą, jak mogłoby się wydawać, trasy z Niemiec do Polski bezpośrednio. Zostali przewiezieni do Bielska-Białej. To tam spotkali się z polskimi pielgrzymami. Stamtąd wyruszy polsko-niemiecka pielgrzymka ekumeniczna, której celem jest dotarcie do Katowic. Na polskiej trasie pielgrzymki znalazła się Pszczyna, Bieruń Nowy, Tychy, Oświęcim, Czerwionka, Gliwice i Bytom. Do Katowic dotrą w piątek. 

Odległość, którą pokonają pielgrzymi, to 1700 km. Całość trasy jest podzielona na 78 etapów, każdy po 25 kilometrów.