Czytasz: Do 31 marca czas na wyrobienie ŚKUP na bezpłatne przejazdy dzieci!

Do 31 marca czas na wyrobienie ŚKUP na bezpłatne przejazdy dzieci!

Do końca marca dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat mogą bezpłatnie podróżować na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. A co potem?

Do końca marca br. rodzice dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) mają czas na zakodowanie na Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP) ulgi, która da ich podopiecznym możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Do tego czasu dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat mogą bezpłatnie podróżować na zamieszkanym przez blisko 2,3 mln osób terenie metropolii na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

To jedno z następstw wprowadzenia od 1 stycznia br. przez GZM ujednoliconej taryfy komunikacji miejskiej (wcześniej obowiązywały tam taryfy trzech różnych jej organizatorów). Nowa taryfa przewiduje m.in. bezpłatne przejazdy dla uczniów do 16. roku życia.

Zgodnie z informacjami GZM dzieci do 7 roku życia (do dnia ich 7. urodzin) mogą od 1 stycznia br. podróżować tam bezpłatnie na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży (do tej pory z tego prawa mogły tam korzystać dzieci do 4. roku życia).

Ulgę pozwalającą korzystać z darmowych przejazdów dla uczniów w wieku 7-16 lat trzeba zapisać na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Choć jednak ulga obowiązuje już od 1 stycznia br., aby dać na to czas, w okresie przejściowym, czyli do końca marca br., uczniowie mogą podróżować bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Po 31 marca pasażerowie od 7. do 16. roku życia będą mogli korzystać z przejazdów bezpłatnych wyłącznie na podstawie karty ŚKUP z zakodowaną ulgą, każdorazowo odbijając kartę w pojazdach. Ulga jest jednorazowo kodowana na karcie w Punkcie Obsługi Klienta lub Punkcie Obsługi Pasażera na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Taryfę skonstruowano przy tym korzystnie dla młodzieży, która w danym roku kalendarzowym kończy 16 lat. Osoby urodzone od 1 stycznia do 30 września z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września, będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów nie tylko do końca roku szkolnego, lecz do dnia ich szesnastych urodzin.

Szczegóły składania wniosków o kartę ŚKUP, także dla dzieci, znajdują się na stronie internetowej www.portal.kartaskup.pl.

Ponadto od 1 stycznia na terenie GZM można podróżować na podstawie jednego, wspólnego biletu jednorazowego wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, obsługiwanymi przez organizatorów: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

Pasażerowie posiadający stare wzory biletów mogą korzystać z nich na nowych zasadach. Nie trzeba ich wymieniać ani oddawać, a czas ich obowiązywania jest zgodny z nowym cennikiem. Poszczególne bilety jednorazowe obowiązują nieco dłużej niż dotąd: zamiast dotychczasowych 15, 30 i 60 minut, są ważne przez: 20, 40 lub 90 minut.

Ceny biletów papierowych KZK GOP pozostały bez zmian, natomiast staniały bilety jednorazowe kupowane na kartę ŚKUP (z: 3,10 zł, 3,70 zł, 4,60 zł na: 3,00 zł, 3,60 zł, 4,40 zł) oraz przez telefony komórkowe - poprzez aplikacje skycash, moBILET i MPAY (odpowiednio z: 3,20 zł, 3,80 zł, 4,80 zł na: 3,00 zł, 3,60 zł, 4,40 zł). Pasażerowie posiadający stare bilety papierowe MZK Tychy (które były nieco tańsze) powinni dokupić bilety uzupełniające – po 10 lub 20 gr.

U wszystkich organizatorów obowiązują ujednolicone zasady ulg dla seniorów. Przysługują one od ukończenia 60 lat, pod warunkiem pobierania świadczenia emerytalnego. Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje od 70. roku życia - na podstawie dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość i rok urodzenia.

W nowej, wspólnej taryfie pozostały dodatkowe dotychczasowe rozwiązania. To m.in. bilety w taryfie odległościowej, kupowane za pomocą karty ŚKUP oraz najtańszy bilet ulgowy za 1,60 zł (dla posiadaczy ulg - ważny alternatywnie w jednym mieście lub przez 20 min.), który na terenie MZK Tychy uprawnia też wszystkich do podróżowania przez 5 minut od momentu skasowania. Ponadto utrzymane zostały: Bilet Śląski w KZK GOP i Taryfa Pomarańczowa w MZK.

Kolejne zmiany, w biletach długo- i średniookresowych w GZM, mają być wprowadzone od 1 kwietnia br.

Według GZM dla większości pasażerów (szacowanej na ok. 57 tys. osób) takie bilety stanieją (przy bilecie 30–dniowym od 1,50 zł do 29 zł, a przy kwartalnym – od 7 zł do 74 zł). Dla części pasażerów (ok. 17 tys. osób) ceny biletów okresowych nieco wzrosną (przy bilecie 30-dniowym od 3 zł do 15 zł, a przy kwartalnym – od 8 zł do 34 zł). Dla ok. 21 tys. osób ceny pozostaną bez zmian. We wspólnej taryfie nie będą już dostępne okresowe bilety na limitowaną liczbę przejazdów.

Informacje nt. wprowadzonej od 1 stycznia taryfy biletowej w GZM znajdują się m.in. na stronie: metropoliajedziemy.pl.

W listopadzie ub. roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła uchwałę ws. utworzenia Zarządu Transportu Metropolitalnego. To jednostka metropolii zarządzająca komunikacją miejską, która docelowo zastąpi dotychczasowego jej organizatora na kluczowej części obszaru GZM. W tym roku ma ona samodzielnie uruchomić komunikację autobusową do lotniska Katowice w Pyrzowicach.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ dym/

Czytaj więcej