Czytasz: Dni dobrej energii w Katowicach

Dni dobrej energii w Katowicach

W ostatni dzień lata Katowice zadbają o klimat. Rozpoczynają się IV Dni Energii Miasta Katowice, które mają zakończyć Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu może kojarzyć się z buspasami na Mikołowskiej, które jak się szybko okazało, były logistycznym niewypałem, ale jest szansa zakończyć ten tydzień pozytywnym akcentem. Miasto Katowice postawiły na edukację i masę atrakcji, by zachęcić mieszkańców do “zielonej” energii. Dziś odbędzie się konferencja dla urzędników lokalnych administracji i uczniów szkół średnich dotycząca m.in ekologicznych form mobilności, a na sobotę organizatorzy przygotowali szereg atrakcji.

Do you Kyoto?

Maciej Orłoś i dr Katarzyna Michniewska zadadzą sobie pytanie, co robimy dla naszego środowiska , czyli “do you kyoto?”- tak zatytułowane jest ich wystąpienie dotyczące problematyki smogu, odpadów, segregacji i koncepcji “no waste”. Poza tym od godziny 11 do 17 na rynku organizowane będą darmowe warsztaty konkursy i wycieczki. Można  bezpłatnie wybrać się do oczyszczalni GIGABLOK czy Tauronu w Katowicach albo PNT-Euro Centrum. Miasto zorganizuje tymczasowy przystanek naprzeciwko gmachu Rady Miasta, skąd co godzinę będą wyruszały autobusy wycieczkowe.

Dzień bez samochodu

Wielkim finałem minionych 7 dni dobrej energii i zrównoważonego transportu ma być Dzień Bez Samochodu. Komisja Europejska od lata wdraża to święto w ramach Mobility Week. W ten dzień kierowca samochodu może przesiąść się do autobusu lub tramwaju i za okazaniem dowodu rejestracyjnego podróżować zupełnie za darmo. Organizatorzy zapraszają na Rynek w Katowicach, gdzie na zwolenników zrównoważonego transportu czeka masa atrakcji. Dowiemy się m.in. ile każdy z nas może na ekologiczności i mobilności zyskać.

- Zachęcam żeby dotrzeć na miejsce wykorzystując ekologiczne formy mobilności, takie jak transport publiczny czy rower, albo też dzieląc się swoją przestrzenią w samochodzie – zaprasza Barbara Lampart, Naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.