Czytasz: Długi weekend na drogach
Nie jest źle – mówią śląscy policjanci o sytuacji na drogach. A my przypominamy, by nie odbierać telefonów w czasie jazdy samochodem.

Trwa długi czerwcowy weekend, zwany popularnie Czerwcówką. Ci, którzy nie wystraszyli się złej pogody, ruszyli za miasto, na wieś czy w góry. Odwiedzają bliskich. 

Posterunkowi ze Śląskiej Policji określają weekend, który zaczął się w czwartek jako „w miarę dobry i spokojny”. Od północy 15 czerwca do godzin porannych 17 czerwca zanotowali 291 zdarzeń na Śląsku, w tym 25 wypadków.

Telefon powoduje wypadki?

Przypomnijmy, że częstą przyczyną kolizji i wypadków samochodowych, jest odbieranie telefonów w czasie jazdy. Używanie telefonu komórkowego nie jest bezpośrednią przyczyną, jednak właśnie rozproszenie uwagi telefonem, często prowadzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi, niezachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, a w konsekwencji do wypadku czy kolizji na drodze.

Dlatego warto pamiętać, że trwa ogólnopolska kampania "Łapki na kierownicę". Ma uświadomić kierujących, jak duże zagrożenie niesie za sobą używanie telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy autem. Partnerem akcji jest operator popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

Nie teraz. Prowadzisz samochód

Śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy. W tym roku, to już ponad 3200 odnotowanych takich niewłaściwych zachowań za kierownicą. Korzystanie z telefonu komórkowego jest wykroczeniem, za które grozi 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych. Prowadzona akcja ma także przekonać pasażerów, by to właśnie oni wyręczali kierowców w odbieraniu telefonów w czasie jazdy.

Do wspólnego działania włączył się operator popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Jeśli kierowca rozpoczynając jazdę uruchomi aplikację Yanosik, i w czasie jej trwania zadzwoni jego telefon, to pojawi się komunikat "Łapki na kierownicę" a następnie informacja "Nie teraz. Prowadzisz samochód!".

Kampania "Łapki na kierownicę" prowadzona jest do 25 czerwca w całej Polsce.

Czytaj więcej