Czytasz: Kościoły zamknięte dla bezdomnych

Kościoły zamknięte dla bezdomnych

"Budynek kościoła byłby ostatnim, do którego skierowałbym bezdomnego"

Mróz w ostatnich kilku dniach daje się we znaki wszystkim, a szczególnie bezdomnym. Ci dobrze wiedzą, gdzie mogą znaleźć schronienie, ale z różnych względów nie zawsze chcą lub mogą z niego skorzystać. Na przeszkodzie stoi często stan ich trzeźwości. Kiedy byłam dzieckiem, pamiętam, że miejscem do którego każdy zawsze mógł wejść był kościół. Dziś jego drzwi są często zamknięte. Zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ksiądz Krzysztof Bąk, dyrektor Caritasu Archidiecezji Katowickiej przypuszcza, że po nabożeństwach świątynie zamykane są ze względów bezpieczeństwa. Niejednokrotnie bowiem były okradane. Zdaniem księdza otwieranie drzwi kościoła na noc, chociażby dla bezdomnych, też na niewiele się zda.

- Ogrzała się kiedyś pani w kościele? To potężne wysokie hale, są nie do ogrzania – mówi Bąk. - Budynek kościoła byłby ostatnim, do którego skierowałbym bezdomnego, to tak samo jakbym wysłał go do prosektorium. Panują tam podobne temperatury – dodaje.

Ksiądz zaznacza, że kościoły ze względu na swoją strukturę architektoniczną z natury są zimne, dlatego wierni na nabożeństwa przychodzą solidnie odziani. Jego zdaniem potrzebujący schronienia pomocy powinni szukać w noclegowniach czy jadłodajniach, które są do tych celów przystosowane.

Co jednak z kwestią wiary i chrześcijańskiej pomocy, której bezdomni mogliby szukać właśnie w kościele? - Po co patrzeć na kościół pod względem religijnym, jak można patrzeć na wszystkie inne budowle, które są do tego przystosowane. Równie dobrze można by otworzyć szpital czy przedszkole – argumentuje Bąk.

Ksiądz jest jednak przekonany, że każdy potrzebujący, który chciałby znaleźć pomoc w kościele doświadczy jej np. na probostwie czy w ogrzewanej sali katechetycznej. - W takie mrozy wszyscy mamy włączony tzw. alert — przekonuje.

Bąk zapewnia, że kiedy tylko osoba bezdomna zapuka o pomoc do proboszcza, ten natychmiast zostaje o tym fakcie powiadomiony i osobiście przyjdzie jej z pomocą.

A Wy co myślicie o otwieraniu świątyń dla potrzebujących? Czy mróz to dobry powód, by można się było schronić w kościele? I czy na pewno wszystkie kościoły są pozbawione ogrzewania? Piszcie kontakt@silesion.pl

Czytaj więcej