Czytasz: Dieselgate: już po pierwszej polskiej rozprawie sądowej

Dieselgate: już po pierwszej polskiej rozprawie sądowej

Kupiła skodę z silnikiem emitującej więcej spalin niż powinien. Domaga się 30 tys zł odszkodowania.

Właśnie odbyła się pierwsza w Polsce rozprawa sądowa w ramach tzw. afery spalinowej, w którą uwikłany jest koncern Volkswagena. 16 stycznia 2018 roku przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku przeciwko sprzedawcy wadliwej Skody stanęła jej właścicielka, wspierana przez stowarzyszenie StopVW. Jest to pierwszy taki proces w Polsce.

Tyle musiałaby wydać, by silnik nie szkodził środowisku

- Poszkodowana domaga się zapłaty kwoty 30 tys. zł. tytułem obniżenia ceny za zakupiony pojazd – mówią przedstawiciele stowarzyszenia walczącego z koncernem samochodowym. Wyjaśniają, że jest to kwota, którą właściciel pojazdu z wadliwym silnikiem zobowiązany jest ponieść, by dostosować auto do wymagań norm prawnych i środowiskowych.

Przypomnijmy; afera wybuchła ponad 3 lata temu, gdy wyszło na jaw, że producent silników do samochodów marek Audi, Skoda, Seat, Volkswagen oraz Porsche, manipulował wskaźnikami emisji spalin. Okazało się, że auta produkują więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż przewidują to normy. - W Polsce problemem objętych jest około 200 tysięcy samochodów – szacuje stowarzyszenie StopVW.

Akcja serwisowa to wystarczający sposób usunięcia wady?

Niemiecki koncern próbował ratować swoją reputację. „Po przeprowadzeniu szczegółowych wewnętrznych badań i kontroli pomiarów wiadomo już, że prawie wszystkie wersje modelowe emitują tyle CO2, ile pierwotnie podano” - informował Volkswagen Polska pod koniec 2015 roku. Problem w tym, że po aktualizacji oprogramowania, kierowcy znów zgłaszali problemy.

Wielu z nich wystąpiło na drogę sądową, domagając się odszkodowania. - Sąd nie miał wątpliwości, że sprawę należy rozpatrywać w Polsce i rozważy między innymi dopuszczenie dowodu z opinii instytutu badawczego celem zweryfikowania czy akcja serwisowa to wystarczający sposób usunięcia wady - informuje biuro prasowe StopVW.

Pierwsze odszkodowania zasądziły już europejskie sądy. Czy podobnie będzie w Polsce?

Czytaj więcej