Czytasz: Detektywi Bartyli
Raport ws. nielegalnych wysypisk ma trafić do organów ścigania. Na razie analizują go prawnicy.

Damian Bartyla zaskoczył wszystkich w czasie sesji nad zorganizowaniem referendum, które ma usunąć go ze stanowiska. Wyjawił wtedy, że wynajął detektywów, którzy zgromadzili obszerny materiał dowodowy ws. nielegalnych wysypisk w Bytomiu. 

- Ponieważ droga administracyjno-prawna jest wysoce nieskuteczna, zdecydował się na niestandardowe działanie, prosząc o pomoc prywatną agencję detektywistyczną - mówi Damian Bartyla. - Powstał bardzo dobry, szczegółowy materiał - dodaje

Jednocześnie powołując się na dobro „dalszych czynności”, nie chce zdradzać jego szczegółów.

Dyrektor generalny Agencji Bezpieczeństwa Gospodarczego Dariusz Woźnicki to były wiceszef Centralnego Biura Śledczego i współtwórca wydziału antykorupcyjnego śląskiej policji. Zapewnia, że ponad trzystustronicowe opracowanie obrazuje nielegalną działalność "na dużą skalę".

- Jeżeli służby odpowiednio zadziałają, te rzeczy zostaną ujawnione – po prostu muszą zostać fizycznie odkopane i szczegółowo zbadane - mówił Dariusz Woźnicki.

Prezydent Bytomia akcentował, że związany z nielegalnymi odpadami proceder trwa od wielu lat.

- Sprzyja temu polskie ustawodawstwo, które daje duże pole do nadużyć. Od dłuższego czasu w gronie samorządowców mówimy o potrzebie zmian systemowych, wprowadzeniu instrumentów, które pozwolą nam skutecznie działać - mówił, postulując powołanie - wobec skali procederu - specjalnych służb do walki z taką działalnością.

Woźnicki i Bartyla wśród problemów prawnych związanych z walką z nielegalnymi odpadami wymieniali nieuporządkowanie procedur administracyjnych – i w tej sferze brak jednego gospodarza terenu. Prezydent Bytomia powiedział, że w niektórych przypadkach, dla których wydał decyzję ws. odpadów, okazywało się, że inną decyzję, choć dotyczącą tego samego terenu – wydawały służby marszałka.

- Uważam, że organem uprawnionym do takiej decyzji powinien być prezydent, burmistrz, wójt - ocenił Bartyla.

Zapowiedział też, że "niebawem zaproponuje konkretne rozwiązania prawne" - na podstawie dotychczasowej praktyki Bytomia związanej z odpadami – które przekaże "osobom mającym inicjatywę ustawodawczą".

Czytaj więcej