Czytasz: Detektor wykryje rowerzystę. Z Gliwic znikną przyciski?

Detektor wykryje rowerzystę. Z Gliwic znikną przyciski?

Przyciski przed pasami? - Są uciążliwe – twierdzą rowerzyści. Teraz, przy ul. Bojkowskiej w Gliwicach, pojawił się videodetektor.

Denerwują i pieszych, i rowerzystów. Tych drugich nawet bardziej, bo często, by wcisnąć przycisk zmieniający światła, z roweru trzeba po prostu zejść. Z postulatem zmiany takiej organizacji ruchu, gliwiccy cykliści w maju tego roku zgłosili się do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Zasugerowali system automatycznej detekcji. Ten właśnie pojawił się przy ul. Bojkowskiej.

Na czym polega takie rozwiązanie? To proste, rowerzystów (i pieszych) przed przejściem wykrywa kamera. System automatycznie zmienia wówczas światło. Dla samochodów zapala się czerwone. Jak podkreślają w gliwickim ZDM-ie, detektor reaguje na tyle wcześniej, by rowerzysta nie tylko mógł bezpiecznie przejechać, ale nie musiał nawet specjalnie zwalniać.

System przy ul. Bojkowskiej to dopiero początek. Tutejsi rowerzyści już chwalą rozwiązanie i proponują, by powielić je przy innych skrzyżowaniach. Co na to miasto? - Nie mówimy nie – przyznają urzędnicy. Zapowiadają, że videodetektory w najbliższym czasie usprawnią ruch przy skrzyżowaniach ulic: Pszczyńskiej i Pocztowej, Kujawskiej i Panewnickiej oraz na ul. Konarskiego.

CZYTAJ TAKŻE: CIĘŻKIE ŻYCIE PIESZEGO W MIEŚCIE

Czytaj więcej