Czytasz: Deszcz meteorytów? Październik 2017 będzie miał aż 3! Kiedy?

Deszcz meteorytów? Październik 2017 będzie miał aż 3! Kiedy?

Deszcz meteorytów w październiku 2017 już niebawem! Kiedy oglądać rój meteorów? 8 października zobaczymy pierwszy rój meteorów. Dwa dni później następny. Ostatni deszcz meteorytów w październiku 2017 powinien być widoczny 21 października.

Deszcze meteorytów w październiku 2017 zawitają do nas aż trzy. Będa to kolejno Drakonidy, Taurydy Południowe i Orionidy. Gdzie i kiedy oglądać rój meteorów? Mamy nadzieję, że październik 2017 będzie na tyle ciepły, by móc przyjemnie oglądać deszcz meteorytów pod gołym niebem.

Kiedy oglądać deszcz meteorytów w październiku 2017?

To będzie wyjątkowo ciekawy miesiąc dla obserwatorów nieba. Deszcze meteorytów w październiku pojawią się aż trzy razy. Dwa pierwsze mogą być dość skromne, ale i tak warto wypatrywać na niebie deszczu meteorytów. Trzeci rój, w drugiej połowie października, będzie najbardziej widowiskowy, a sprzyjać mu będzie Księżyc. Więc kiedy oglądać deszcz meteorytów w październiku 2017?

Deszcz meteorytów 8 października 2017: Drakonidy

Drakonidy widoczne są co roku pomiędzy 6 a 10 sierpnia. Największy deszcz meteorytów przypada właśnie na 8 października. Drakonidy osiągają prędkość ok. 20 km/s. To jednak nie będzie najbardziej spektakularny rój meteorów w październiku 2017.

Deszcz meteorytów 10 października 2017: Taurydy Południowe

Od 10 września do 20 listopada na niebie obserwuje się deszcz meteorytów znanych jako Południowe Taurydy. W 2017 roku zjawisko najlepiej widoczne będzie 10 października. Trzeba jednak dobrze się skupić, by zauważyć rój meteorów. Zazwyczaj w ciągu godziny obserwuje się od 5 do takich zjawisk.

Deszcz meteorytów 21 października 2017: Orionidy

Wreszcie trzeci, najciekawszy deszcz meteorytów, czeka nas 21 października 2017. Prędkość roju Orionidów wynosi średnio 66km/s. Pomimo tak ogromnej prędkości człowiek bez problemu może podziwiać to widowisko na niebie. W ciągu godziny odnotowuje się od 20 do 30 rojów meteorów na niebie.

Gdzie oglądać deszcz meteorytów w październiku 2017?

Zawsze, podczas oglądania roju meteorytów, powinnyśmy trzymać się tych samych zasad, co w przypadku podziwiania Perseidów. Jeśli to możliwe, najlepiej wyjechać poza miasto, gdzie nie ma tylu świateł, które zbytnio rozświetlają niebo, utrudniając dojrzenie deszczu meteorytów.

Najlepiej zabrać ze sobą krzesełko turystyczne albo wygodny leżak. W październiku 2017 do oglądania roju meteorów przyda się również ciepły koc oraz termos z gorącą herbatą. Zmarzluchy pewnie chętniej obejrzą deszcz meteorytów 2017 z domów.

Czytaj więcej