Czytasz: Designerskie ogródki na katowickim rynku. Ładne?

Designerskie ogródki na katowickim rynku. Ładne?

Zobaczacie wizualizacje letnich miejsc odpoczynku.

W piątek katowicki Urząd Miasta ogłosił przetarg na wzniesienie oświetlonego zadaszenia po obydwu stronach przejścia pod pawilonem restauracyjnym na katowickim rynku.

Tak mają wyglądać ogródki na rynku w Katowicach:

wiz. UM Katowice

- Decyzja ta jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy od przebudowy rynku zgłaszali, że brakuje w tym miejscu designerskich ogródków, w których można by spędzać czas korzystając z dobrej oferty restauracyjnej, jak to ma miejsca np. na ul. Mariackiej – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Zachodnia część (od strony Skarbka) stanowić będzie bezpośrednie zadaszenie nad stolikami strefy ogródków letnich i południowego wejścia do strefy restauracyjnej budynku. Dopełnieniem tego założenia będzie mniejsze zadaszenie w części wschodniej (od Teatru Śląskiego), gdzie będą zlokalizowane ławki oraz inne elementy małej architektury. Powstanie więc nowa przestrzeń, która dobrze wpisze się funkcjonalnie w przebudowany rynek. Będzie to kolejny element pozwalający przyciągać mieszkańców do centrum – dodaje rzecznik.

Zadaszenia będą wykonane w konstrukcji stalowej na planie prostokąta (zadaszenie zachodnie – od strony Skarbka o wymiarach 17,4x7,2m oraz zadaszenie wschodnie – od strony Teatru Śląskiego - o wymiarach 12,0m x 7,2m). Cechą charakterystyczną jest rzeźbiarska, lekka forma i lustrzany spód. Refleksyjny materiał będzie nawiązywał bezpośrednio do przeszklenia elewacji pawilonu restauracyjnego oraz odbijał otaczający ruch na płycie rynku. Dynamiki formie dodają przełamania prostokąta wyznaczone przez ich przekątne. Konstrukcja dachu wsparta będzie na nielicznych smukłych słupach.

Na ogródki poczekamy do końca czerwca

Szacunkowy koszt inwestycji to 700 tys. zł.

- Planujemy, by inwestycja została zrealizowana do końca czerwca, by w sezonie letnim mogli z niej korzystać mieszkańcy - informuje Lipka.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia ubiegłego roku podpisano umowę z najemcą lokali usługowych w pawilonie przy Rynku 5. Obecnie najemca z KZGM prowadzi uzgodnienia dotyczące prac remontowo-adaptacyjnych, które będzie przeprowadzał.

Czytaj więcej