Czytasz: Wyraź opinię! Jorg - ma zostać czy zniknąć? (SONDA)

Wyraź opinię! Jorg - ma zostać czy zniknąć? (SONDA)

Pytamy internautów o planowaną zmianę nazw obiektów publicznych, których patronem jest generał Jerzy Ziętek.

Gorąco wokół generała Jerzego Ziętka. Po publikacji na ramach naszego portalu rozgorzała dyskusja wokół ewentualnej zmiany nazw ulic, placów czy Ronda w Katowicach, których patronem jest Jerzy Ziętek, a który wkrótce na mocy ustawy dekomunizacyjnej może zniknąć z tkanki miejskiej. Cała sprawa rozpoczęła się od Tychów, które wystąpiły do Instytutu Pamięci Narodowej, katowickiego oddziału, z prośbą o wydanie opinii na temat ulic, placów.

>> “WOJEWODA NIE MOŻE DZIAŁAĆ NIEZGODNIE Z USTAWĄ DEKOMUNIZACYJNĄ”.<<

Na naszym fanpage’u internauci bronili Jorga pisali krótko i dobitnie "Jak bydom chcieli ruszyć Jorga to my ruszymy ich pieronym".

Internauci "łapy precz od Jorga"!

Prezentujemy niektóre z komentarzy:

  • "Ukryta opcja mówi NEIN!"
  • "Nasz Jorg tu lepiej pasuje niż tyn na koniu"
  • "Tematy zastępcze, wstyd karierowicze dobrej zmiany !!!"
  • "Szkoda, że nie zauważa się takiej subtelności, jak kompromis i dopasowanie się do ówczesnego ustroju po to, by służyć ludziom i regionowi (w takim stopniu, w jakim to aktualnie możliwe). Bohaterstwo to chyba nie tylko bieganie z bagnetem po lesie i męczeńska śmierć. Ale co ja tam wiem, młody jestem."

W dyskusji pojawił się też głos rozsądku:

  • "Zachowajcie spokój, jak moja babcia do końca życia chodziła na Wilhelmplatz mimo że pisało plac Wolności tak my będziemy chodzić na rondo Jorga cokolwiek tam napiszą. Stalinogrod tyz już był."

Sosnowiec zorganizował referendum w sprawie gierka

Za zasłużonym dla regionu, I Sekretarzem, Edwardem Gierkiem w Sosnowcu stawił się sam prezydent miasta, Arkadriusz Chęciński oraz mieszkańcy. W czerwcu zostało przeprowadzone referendum, w którym ponad 97 proc. (12,4 tysięcy głosów) mieszkańców Sosnowca opowiedziało się za zostawieniem w mieście ronda imienia towarzysza Gierka, któremu miasto i kraj zawdzięczają (poza wielomilionowymi pożyczkami) gierkówkę czy Centralną Magistralę Kolejową. Wyniki konsutlacji po weryfikacji trafiły do wojewody.

Kto będzie bronić Jorga?

Co do ewentualnej obrony Jorga na wzór referendum w sprawie Gierka nic nie wiadomo. Dlatego pytamy Was - czy generał Ziętek powinien zostać czy zniknąć z naszych ulic, placów, szkół czy dokumentów?

Ankieta portalu Silesion.pl

Zamieszanie wokół generała Jerzego Ziętka - dobry czy zły?

Generał Jerzy Ziętek urodzony w gliwickiej dzielnicy Szobiszowice w 1901 roku. Wojewoda katowicki, wicewojewoda śląski, poseł na Sejm, uczestnik powstań śląskich, ale też działacz komunistyczny, członek Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z jednej strony podkreślane są jego zasługi dla regionu. To dzięki jego staraniom powstał Park Śląski, hala Spodka, czy miejsca wypoczynku i regeneracji w Ustroniu i w Reptach. Z drugiej strony i to w swojej opinii podkreśla katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej Ziętek był przedstawicielem systemu autoratywnego. Był odpowiedzialny za proces formowania się i tzw. „utrwalania władzy ludowej” na obszarze Górnego Śląska.

“Nie ulega wątpliwości, że miał świadomość działalności Urzędu Bezpieczeństwa oraz funkcjonowania stalinowskiej machiny skierowanej przeciwko realnym lub domniemanym wrogom nowego ustroju. W czasach stalinowskich jako zwierzchnik Wydziału ds. Wyzwań w Katowicach w znaczący sposób odpowiadał także za realizację polityki wyznaniowej państwa na terenie województwa. Odpowiedzialny był między innymi za wysiedlenie biskupów katowickich.” - czytamy w piśmie IPN w Katowicach adresowanym do prezydenta Tychów, Andrzeja Dziuby.

Sprawdź, w których miastach patronem ulic, placów jest generał Jerzy Ziętek!

Czytaj więcej