Czytasz: Debata antysmogowa w Sejmiku

Debata antysmogowa w Sejmiku

Szansa na czystsze powietrze w kolejnym sezonie. Założenia uchwały dyskutowali radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zgodność panowałą tylko co do tego, że walczyć trzeba. Róznice - co do całej reszty. Marszałek Wojciech Saługa przedstawił założenia uchwały antysmogowej. W bólach zaczęła się wojna z najgroźniejszym od lat przeciwnikiem, groźnym zwłaszcza u nas, na Śląsku. Zaczęły się konsultacje społeczne w sprawie walki ze smogiem. Potrwają do 6 lutego. Sama uchwała miałaby wejsć w życie w marcu.

- Ze smogiem nie uporamy się jednego dnia. To, co jest przed nami, to proces rozłożony na długie lata. Widać zniecierpliwienie społeczeństwa. Ludzie chcieliby czystego powietrza już tu i teraz. Wiemy że tego nie uda się zrobić w ciągu jednego dnia. - mówił marszałek Wojciech Saługa

Zdaniem dr Iwony Jelonek, geolog  z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego proces poprawy ekosystemu potrwa od 5 do 10 lat. Zmiana jakości powietrza powinna być odczuwalna wyraźnie już w kolejnym sezonie grzewczym. Kluczem jest racjonalne wypełnianie zapisów uchwały.

Od nowego sezonu grzewczego na obszarze województwa śląskiego obowiązywałby zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów, fotokoncentratów i wilgotnego drewna. Do 2028 roku miałyby zostać wymienione wszystkie przestarzałe kotły i piece. Ich ilość szacuje się na 700 000 sztuk. Koszt tej inwestycji to równowartość pięciu rocznych budżetów Sejmiku. Konieczne zmiany nie są realne do wprowadzenia bez pomocy finansowej rządu.

- Musimy dołożyć wszelkich starań, bo rzeczywiście bardzo dokłądnie wynika z map zachorowalnosci, jak też kształtują sie zanieczyszczenia na terenie. Wprost wyakzalismy to, że w miejscach tych miast i miejscowośći, gdzie kumulacja tego zanieczyszczenia prawdopodobieństwo zachorowalności jest nieporównywalnie większe. - przekonywał radny Marek Gzik

Zagrożenia zdrowotne przedstawiała także Aneta Ciślak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wraz z słabą jakością powietzra rośnie liczba zawałów serca. O 12%. Ryzyko udaru mózgu zwiększa się do 16%, zatorowości płucnej do 18%, a hospitalizacji z powodu migotania przedsionków jest nawet o 22%. Śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych jest o 8 procent wyższa.

- Smog jest realnym zagrożeniem, które nas zabija. Stanowi ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie byłoby tej dyskusji i nie byłoby projektu tej uchwały gdyby nie miejscy aktywiści społecznicy, ci wszyscy, którzy jeszcze kilka lat temu nazywano oszołomami i histerykami. Miejscy aktywiście wykonaliście kawał świetnej roboty. Za to Wam dziękuję - mówił radny Jarosław Makowski

Wymianie mają podlegać nie tylko kotły węglowe, ale i tradycyjne piece kaflowe popularne m.in. w powiatach cieszyńskim i żywieckim. 

- Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zostawić piece kaflowe i kuchnie starego typu. Będą musiały być wymienione w pierwszej kolejności. Pozostawienie tych piecy spowoduje, że emisja nie spadnie. Zapisy uchwały dotyczą zarówno kotłów, jak i pieców. Za wyjątkiem kominków. - tłumaczyli autorzy projektu

Radni PiS Zbigniew Przedpełski i Józef Kubica kwestionowali zasadność przedstawionego dopuszczalnego katalogu paliw.

- Jeśli ktoś bogaty ufundował sobie willę z kominikiem, to może go swobodnie użytkować i opalać czymkolwiek. Opalanie drewnem troszkę mi sugeruje, że pył zawieszony PM 2,5 jest pyłem zdrowszym od PM10 - ironizował Przedpełski

Jego zdaniem rzeczywistym powodem słabej jakości paliwami jest bieda. Józef Kubica z kolei chce wprowadzenia zmian w zakresie dopuszczonego rodzaju drewna. Uważa, że ustalanie poziomu dopuszczalnej wilgotności jest pomysłem chybionym. Jego zdaniem należy wprowadzić zapis o wprowadzaniu sezonowanego surowca.

- Drewno jest niedoceniane. Obyśmy ludziom nie wmówili, że jest złe. Wysezonowane drewno jest doskonałą alternatywą dla węgla.

Dyskusja rozpoczęta. Ma potrwać do 6 lutego. Opinie mogą zgłaszać mieszkańcy województwa, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, administracja rządowa, instytucje oraz środowiska naukowe i związki wyznaniowe. Wszyscy. 

Czytaj więcej