Czytasz: Dbaj, by nas nie udusiło, czyli o smogu w Sosnowcu

Dbaj, by nas nie udusiło, czyli o smogu w Sosnowcu

Co możemy wspólnie zrobić, by skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza?

Jaka jest świadomość zagrożeń wynikających ze smogu i co zrobić, by go ograniczyć?      Jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą smog i jak radzą sobie z nim zagraniczne miasta? Co możemy wspólnie zrobić, by skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza? Na te pytania 20 lutego odpowiedzą eksperci i uczestnicy konferencji SMOG STOP w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. 

Według raportu morizon.pl, przeprowadzonego na podstawie danych Najwyższej Izby Kontroli, „główną przyczyną smogu w Polsce są zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli indywidualnych pieców i kotłów.(...) To właśnie one generują aż 83% wszystkich szkodliwych substancji”. Jak zatem poradzić sobie z palącym problemem jakim jest duszący mieszkańców smog? 

Dzięki konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Humanitas i Urząd Miejski     w Sosnowcu, będziemy mogli wspólnie odpowiedzieć na wiele pytań. - To w jakim świecie żyjemy i to w jakim świecie żyć będą nasze dzieci i wnuki, to nasza odpowiedzialność. Degradacja środowiska to procesy nieodwracalne, na które wpływ ma każdy z nas. Niestety, nie wszyscy mają świadomość jak wiele zależy od tego jak traktujemy problem smogu. Dlatego zgodnie z ideą Humanitas, nasza uczelnia, przy współpracy z Urzędem Miasta  i naszymi Partnerami, zaprasza wszystkich do wspólnej debaty o tym co tak mocno wpłynie na naszą przyszłość – mówi Aleksander Dudek, Kanclerz Wyższej Szkoły Humanitas, pomysłodawca Konferencji SMOG STOP. 

W konferencji wezmą udział eksperci reprezentujący środowiska ekologów, lekarzy, socjologów czy samorządowców, ale też młodzież sosnowieckich szkół, seniorzy  i zainteresowani mieszkańcy.

 

Goście wypowiedzą się na temat tego czym jest smog i jakie niesie zagrożenia dla zdrowia. Ciekawostką będzie przedstawienie wyników ankiety na temat świadomości mieszkańców      o zagrożeniach wynikających ze smogu oraz indywidualnych postaw i aktywności wobec tego problemu.

 

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński przedstawi listę działań prowadzonych na rzecz walki ze smogiem m.in. dofinansowań do wymiany pieców oraz akcji proekologicznych         o zasięgu miejskim i regionalnym. Wójt Gierałtowic dr Joachim Bargiel zaprezentuje przykłady działań antysmogowych realizowanych w różnych krajach. Całość podsumuje panel dyskusyjny prowadzony przez Przemysława Jedleckiego, redaktora Gazety Wyborczej.

 

- Sosnowiec w ostatnich 2 latach podjął wiele działań sprawiających, że nasze miasto staje się przyjazne dla mieszkańców, ale też zdrowsze i bardziej ekologiczne. Wśród tych projektów    są m.in. dopłaty do wymiany pieców czy kontrole palenisk, ale także takie działania, dzięki którym sosnowiczanie mogą prowadzi zdrowsze i bardziej ekologiczne życie, a więc nowe trasy rowerowe, inwestycje w tereny zielone i rekreacyjne, wymiana taboru autobusów          na nowoczesne, budowa małych centrów przesiadkowych, wymiany miejskiego oświetlenia na LEDowe i inne. Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze, a to w jakim mieście żyjemy zależy od nas samych. Dlatego zapraszam 20 lutego do WSH, gdzie wspólnie będziemy mogli debatować i być może szukać nowych rozwiązań – zachęca do udziału w konferencji Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.

 

Jednym z elementów konferencji będzie niezwykły happening - autobus vs. samochody. 

 

 

Konferencja STOP SMOG odbędzie się 20 lutego 2018 roku o godz. 10.00 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu, przy ul. Kilińskiego 43. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

 

Czytaj więcej