Silesion.PL

serwis informacyjny

Dawid Gojny nowym zawodnikiem Arki Gdynia

Dawid Gojny nowym zawodnikiem Arki Gdynia

Dawid Gojny nowym zawodnikiem Arki Gdynia

28-letni lewy obrońca Dawid Gojny związał się z Arką Gdynia. Jego umowa obowiązywać będzie do 30 czerwca 2026 roku. W rundzie jesiennej grał w Zagłębiu Sosnowiec, z którego przechodzi na zasadzie gotówkowego transferu definitywnego.

Urodzony w Wodzisławiu Śląskim Gojny to wychowanek miejscowej Odry. Całą dotychczasową karierę spędził na południu Polski. Na poziomie seniorskim debiutował jednak w LKS Krzyżanowice, z którego powrócił do Wodzisławia. 

W 2014 roku został zawodnikiem ROW Rybnik, zaś cztery lata później podpisał kontrakt z GKS Jastrzębie. W występującym wówczas w Fortuna 1 lidze zespole rozegrał 33 mecze, strzelając dwa gole i notując cztery asysty. W kolejnym sezonie ponownie był kluczową postacią bloku defensywnego jastrzębian: 30 meczów, gol i dwie asysty.

Dwa udane sezony zaowocowały transferem do Zagłębia Sosnowiec. Tam Gojny podtrzymywał swoją wysoką formę: najpierw w rozgrywkach 2020/21 rozegrał 32 mecze, mając pięć asyst; później w 2021/22 miał na koncie 27 gier i trzy asysty.

W trwającym obecnie sezonie wystąpił w 16 spotkaniach, zaliczył asystę, i wciąż był wyróżniającym się w lidze graczem na swojej pozycji.
 
– Dawid to zawodnik, którego sprowadzeniem interesowaliśmy się już pół roku temu. W tym sezonie jest najlepszym lewym obrońcą ligi. Liczymy, że będzie wzmocnieniem naszej drużyny – mówi Michał Kołakowski, prezes Arki Gdynia SA.
 

W CZOŁÓWCE STATYSTYK

 
Potwierdzeniem formy 28-latka są liczby z minionej rundy. Spośród wszystkich obrońców Fortuna 1 Ligi występujących na jego pozycji, Dawid Gojny w wielu zestawieniach plasuje się w ścisłej czołówce. 

Jesienią stworzył partnerom 15 okazji bramkowych, notując jednocześnie 10 kluczowych podań. Obie statystyki to drugi wynik spośród lewych obrońców ligi. 

Umiejętności potwierdza również w defensywie. Wygrał łącznie 109 pojedynków obronnych (drugi wynik), co daje 73% skuteczności (najlepszy pod tym względem). 
 
Łącznie w Fortuna 1 Lidze przez 4,5 roku rozegrał 138 spotkań, zdobył trzy gole i zapisał 15 asyst. Do tego ma 127 gier na poziomie II ligi, co daje 265 spotkań na szczeblu centralnym. Według Instat Index Dawid Gojny jest najlepszym lewym obrońcą ligowym w tym sezonie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024