Czytasz: Darmowe autobusy na Paprocany. O ile będzie frekwencja

Darmowe autobusy na Paprocany. O ile będzie frekwencja

Kursy już od 19 maja.

Linie – Paprocany 1,2,3,4 i 5 będą kursowały od 19 maja do 26 sierpnia.

Władze miasta liczą, że dzięki wprowadzeniu darmowych przejazdów uda się ograniczyć coraz większą liczbę samochodów parkujących w pobliżu ośrodka.  Paprocany są ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez tyszan. Za zagospodarowanie tego terenu miasto Tychy otrzymało wiele nagród m.in. Superjednostkę i nagrody za najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną w Polsce. To na terenie tego ośrodka wg. amerykańskiego portalu „Flavorwire” znajduje się też jeden z 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw, jakie powstały na świecie w 2011 roku.

Linia „Paprocany 1” zapewni bezpośredni dojazd do Paprocan z Wygorzela, Jaroszowic, Urbanowic oraz Cielmic. Linia „Paprocany 2” połączy Paprocany z dzielnicami: Wilkowyje, Radziejówka, Osiedle A, Osiedle B, Suble, a także Żwaków. Autobusem „Paprocany 3” będzie można dojechać z rejonu Mąkołowca, Czułowa, Browaru, Starych Tychów oraz ulicy Wyszyńskiego, a „Paprocany 4” Paprocany z Wartogłowca, części Czułowa, ulicy Wyszyńskiego oraz Niepodległości. Linia „Paprocany 5” będzie kursować z Czułowa przez ulice: Hetmańską, Harcerską, Osiedle R, Osiedle K, oraz ulicę Piłsudskiego.

- Zależało nam, by na teren ośrodka w Paprocanach mogli dojechać komunikacją miejską także mieszkańcy dzielnic, które dziś nie mają bezpośredniego połączenia z ośrodkiem. Liczymy, że dzięki wprowadzeniu darmowych przejazdów uda się ograniczyć ilość samochodów parkujących zwłaszcza w upalne, letnie dni na terenie ośrodka. Dziś  większość osób przyjeżdża na Paprocany samochodami, zapełniając nie tylko parkingi ośrodka, ale również te osiedlowe, a czasem nawet drogi dojazdowe, co rodzi wiele problemów - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. 

Szacuje się, że łączny koszt organizacji pięciu darmowych linii wyniesie ok. 70 tysięcy złotych na sezon.  To jednak tylko szacunki.

- MZK w Tychach będzie śledziło napełnienie autobusów i w przypadku niewielkiej frekwencji może nastąpić zawieszenie poszczególnych kursów - mówi Andrzej Ochman – dyrektor MZK w Tychach. 

Zgodnie z założeniami dodatkowe kursy będą wykonywane w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych dowożąc mieszkańców do Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany oraz odwożąc ich w godzinach wieczornych. 

 - Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany jest obecnie jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu nie tylko przez tyszan, ale także przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Jest miejscem zabaw dla dzieci, miejscem spotkań młodzieży, która szczególnie upodobała sobie tzw. dziką plażę, idealnym miejscem do uprawiania sportów - biegania, jazdy na rowerze, kajakarstwa,  a także miejscem do spacerów. Nie dziwi nas więc zainteresowanie ośrodkiem, jednak zachęcamy, by na Paprocany przyjeżdżać autobusem czy rowerem np. w ramach  systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów która ruszy w mieście 18 maja, a jedna ze stacji będzie się znajdowała właśnie na Paprocanach - dodaje prezydent Dziuba. 

Osoby, które wybiorą się jednak na Paprocany samochodem władze miasta zachęcają do pozostawienia auta na jednym z siedmiu bezpłatnych parkingów znajdujących się wokół jeziora. 

- W okresie letnim w okolicach Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany będziemy prowadzić wzmożone kontrole. Właściciele aut, którzy nie zastosują się do znaków bądź nieprawidłowo zaparkują pojazd np. tarasując drogę pożarową będą musieli liczyć się z sankcjami - mówi Ryszard Polcyn - komendant  Straży Miejskiej w Tychach.

Po raz pierwszy darmowe linie na Paprocany uruchomiono w ubiegłym roku. Skorzystać z bezpłatnego przejazdu można było  w weekendy od 10 czerwca do 27 sierpnia.

Z rozkładami jazdy powyższych linii można zapoznać się na naszej stronie internetowej www.mzk.pl

Czytaj więcej