Czytasz: Dąbrowskie wodociągi mają... kosmiczne łaziki

Dąbrowskie wodociągi mają... kosmiczne łaziki

Do złudzenia przypominają te chodzące po Marsie. Nie służą jednak do monitoringu Czerwonej Planety, a...analizy rur kanalizacyjnych w Dąbrowie Górniczej.

Dzięki kilkunastu oczom, które mrugają autofocusem i tytanowej konstrukcji są w stanie wykryć każdą awarię. Ba, mogą stworzyć obraz 3D podziemnego miasta zbudowanego z rur sieci wodociągowej. - Nowy sprzęt pracuje na wysokich obrotach – podkreślają w Dąbrowskich Wodociągach.

Wędrują w poszukiwaniu usterek

Argus i Panoramo to dwa łaziki, czyli de facto kamery samojezdne, które są częścią większego systemu – specjalistycznego pojazdu o nazwie IKAS. Jak działa? Łaziki wędrując rurami szybko wykrywają wszelkie usterki, sprawdzają stan techniczny rur, co z kolei pozwala na wyprzedzenie właściwych działań naprawczych. – Bez tego typu sprzętu właściwie nie bylibyśmy w stanie ocenić czy rury są szczelne, nie mają pęknięć – mówi Jerzy Zaczyński, kierownik Działu Eksploatacji w Dąbrowskich Wodociągach.

Nieoczekiwane odkrycie

Czasem, podczas rutynowych kontroli rur kanalizacyjnych, zdarzają się prawdziwe odkrycia. Dzięki sprzętowi do monitoringu TV pracownicy Dąbrowskich Wodociągów wykryli na osiedlu Manhattan...jamę pod powierzchnią ziemi. - Jama miała 5 metrów średnicy, jeśli najechałby na nią samochód to mógłby wpaść do środka. Gdybyśmy jej w porę nie wykryli doszłoby do nieszczęścia – zaznacza Zaczyński.

Laserowe możliwości

Ale łaziki potrafią znacznie więcej. Przed Argusem i Panoramo nic się nie ukryje. Mają zasięg do 300 metrów, a w trakcie inspekcji TV skaner Panoramo tworzy wirtualny, trójwymiarowy obraz podziemnych rur sieci kanalizacyjnej. Wszystkie dziury, awarie i przedmioty łaziki mierzą laserowymi wskaźnikami.

System przeciwwybuchowy i rybie oko 1850

Większy z nich – Argus - to ważący 53,5 kg, zbudowany głownie z mosiądzu anodowanego i chromowanego oraz aluminium pojazd do monitoringu rur o większych przekrojach. Steruje nim zdalnie specjalista z Dąbrowskich Wodociągów, który, by wszystko zobaczyć, ma do dyspozycji precyzyjny system kamer z 10-krotnym zbliżeniem optycznym. Argus, podobnie jak jego mniejszy brat, jest zbudowany w systemie przeciwwybuchowym, dlatego może pracować w skrajnych warunkach. Nawet wtedy, gdy ktoś do kanalizacji wpuści olej, benzynę albo inne łatwopalne ciecze i materiały.

Czytaj więcej