Czytasz: Różowe kropki na ulicy. Co tu się dzieje?

Różowe kropki na ulicy. Co tu się dzieje?

Kropki na chodniku, gigantyczne donice, a nawet...meble. Władze Dąbrowy Górniczej na głównym miejskim deptaku zrobić chcą prawdziwą rewolucję!

Umarła wiele lat temu. Teraz władze miasta chcą ją ożywić. Jak? - W najbliższy czwartek zamkniemy ulicę 3 Maja dla ruchu samochodowego – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego magistratu. To początek wielkiej rewolucji. Deptak, który od lat świeci pustkami, znów tętnić ma życiem.

Żywa ulica przejdzie wielki test

Rewolucja na dąbrowskim deptaku rozpoczęła się jednak dość nietypowo – od konsultacji z mieszkańcami. W ramach warsztatów zatytułowanych „Żywa ulica” pod koniec września dyskutowano już o tym, co powinno pojawić się na deptaku. - Teraz część pomysłów przetestujemy - mówią zaangażowani w projekt przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Pojawią się tu różowe kropki

Jak wyglądać będą testy? Lada chwila z ulicy znikną słupki wydzielające słupki, a na chodniku pojawią się...różowe dizajnerskie kropki. - Wydzielać będą przestrzeń dla pieszych – wyjaśniają pomysłodawcy. Postawią tu też duże donice i tymczasowe meble. - Dwa typy niestandardowych, drewnianych ławek, które przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto i chętni mieszkańcy budują w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Kosmonautów – mówi Matylewicz.

CZYTAJ TAKŻE: DĄBROWA NIE CHCE MIEC CENTRUM W...SOSNOWCU

Postawią zakaz wjazdu. Pilotażowo

Ale to tylko początek zmian, które doprowadzić mają do ożywienia deptaku, przy którym zamiast niegdysiejszych kawiarenek, gości placówki bankowe. Czy powstanie kolejna ulica Mariacka? To się okaże, choć mieszkańcy już podkreślają, że samo zamknięcie ulicy dla aut, wiele zmieni.

Urzędnicy pilotażowo zamkną deptak od 5 do 26 października. Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą konkretnie fragmentu ul. 3 Maja pomiędzy ulicami: Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego. - Zakaz wjazdu nie będzie obowiązywał okolicznych mieszkańćów, zaopatrzenia lokali, służb miejskich i rowerów – zaznaczają urzędnicy.

Czytaj więcej